Vývoz vzorků bez úplaty

  • (neregistrovaný)

    24. 6. 2008 15:22

    vyvezli jsme vzorky našich výrobků do třetí země /splňuje podmínku rekl.předmět do 500 Kč/ JSD bylo celním úřadem řádně ukončeno. Při dodání do EU
    se nejedná v tomto případě o dodání zboží a do přiznání a intrastatu se tedy neuvádi. Jak je to u třetích
    zemí?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 6. 2008 11:18

      Marek (neregistrovaný)

      Re: Vývoz vzorků bez úplaty
      Máte pravdu, že § 13/10/c stanovuje podmínky, za kterých není poskytnutí reklamního nebo propagačního předmětu bez úplaty dodáním zboží. Toto ustanovení je ale nad rámec 6. směrnice, která je nadřazena naší právní úpravě, takže MF nakonec i když nerado uznalo (mají to myslím někde na webu), že předmětem DPH není bezúplatné poskytnutí vzorků bez ohledu na jejich hodnotu, i když jsou předmětem spotřební daně splňující tyto podmínky:

      - poskytovatel tento předmět vyrábí nebo nakupuje, oboje za účelem dalšího prodeje
      - poskytovatel předmětu chce jeho poskytnutím vyvolat nebo zvýšit poptávku
      - předmět může posloužit účelu, za kterým byl poskytnut
      - předmět můžem mít běžné i menší balení
      - nemusí být označen obchodní firmou, ochrannou známkou nebo názvem propagovaného zboží nebo služby

      S odvoláním na tyto skutečnosti nejsou bezúplatně poskytnuté vzorky splňující tato kritéria předmětem DPH. Vývozní JSD a celní a fakturu si pouze založte, kdyby to chtěli finančáci vidět, do přiznání se to ale neuvádí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).