Hlavní navigace

Prosim pomoc-nemocenska vypocet

• (neregistrovaný) 89.102.38.---

7. 7. 2008 23:36

Dobry den, jsem zamestnanec a vetsinu cervna jsem byl nemocny. Konkretne od 6.6. az do konce mesice. Zamestnavatel mi tvrdi ze moje mzda se pocita za 4 odpracovane dny, ale ja si myslim ze za pet. (jeden z nich je nedele) Kdo ma pravdu? Hrubou mzdu mam 8000,- mesicne a delal jsem od pondeli do ctvrtka. Patri k tomu i ta nedele 1.6.? Vypocet je hruba mzda deleno pocet dnu v mesici krat pocet odpracovanych? A to bude 4 nebo 5. Co kdyz nevyjde cele cislo, kam se zaokrouhluje? DEKUJI

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 7. 2008 7:18

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Re: Prosim pomoc-nemocenska vypocet
      1. rozhodné období pro výpočet nemoc. dávek je posledních 12 kal.měs., pokud takto dlouho Váš prac. poměr netrvá, tak ode dne nástupu do posledního dne měsíce předcházejícího před nemoc. dávkami (tzn., že RO je 6/2007-5/2008)
      2. pokud máte hrubou mzdu 8000Kč, což je minimální mzda - měl byste mít nejméně zaručenou mzdu, která je vyšší (pravděpodobně vám zam-tel dává peníze bokem, ale uvědomte si, že se připravujete o peníze, neboť ND se počítají jen z toho, co dostanete přes výplatní pásku, také důchod budete mít nízký)
      3. při takto nízké hrubé mzdě pravděpodobně nesplníte MVZ pro ZP, takže pokud nejste v kategorii, za kterou je plátcem ZP stát, potom se ZP srazí nejméně z částky 1334 Kč, i když si je nevyděláte. ZP se platí za kal. dny - to je asi to, o čem mluví zam-tel.

• 8. 7. 2008 8:08

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Podle toho, co Pavel píše, tak si zřejmě myslí, že i mzda se počítá za kalendářní dny, protože má měsíční mzdu. Nikoliv. Pokud máte pravidelnou pracovní dobu Po-Pá, tak se mzda počítá tak, že se vydělí měsíční mzda počtem pracovních dnů v daném měsíci a vynásobí počtem dnů odpracovaných. Ve vašem případě tedy 8000 : 21 x 4 = 1524 , doplatek do minima pro zdravotní pojištění se vás tedy netýká.

• 8. 7. 2008 8:34

Pavel Nobilis (neregistrovaný) 89.102.38.---

Dekuji za odpovedi, i kdyz ta prvni me trochu vydesila :)
      Takze 8000,- podelim poctem pracovnich dni, tedy 21. Vysledek vynasobim 4 a dostanu 1523,8095 coz zaokrouhlim na 1524,- a z toho se spocita mzda.
      Dekuji Vam!

• 8. 7. 2008 8:50

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

Ano, to je vaše hrubá mzda, čistého 1333,-.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).