Hlavní navigace

THP a přesčasy - sledujete?

• (neregistrovaný) 77.92.194.---

15. 7. 2008 17:45

mám dotaz - v práci vypisujeme "úžasnou" docházku, podle které jsme v práci přesně 8 hod vč. přestávky (dle smlouvy máme pracovní dobu 7,5 hod). Když jsem se ptala, proč se nesleduje skutečně odpracovaná doba - tzn. vč. přesčasů - tak mi bylo řečeno, že to v dnešní době v žádné firmě nesledují.

Je to pravda nebo přesčasy u pružné pracovní doby sledujete?

V pracovní smlouvě máme samozřejmě napsané, že přesčasy jsou již zahrnuté ve mzdě.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 7. 2008 9:50

VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

Re: THP a přesčasy - sledujete?
      Není pravdou, že se v žádné firmě práce přesčas nesleduje, totéž se týká pružného rozvržení pracovní doby. K pracovní smlouvě - pouze s vedoucími zaměstnanci je možné dohodnout, že mzda byla sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas, zároveň musí být vyčíslen rozsah práce přesčas, k níž bylo přihlédnuto (nejvýše 150 hodin). Pokud se nejedná o vedoucího (kdo je vedoucí, stanoví § 11 odst. 4 zák. práce) a zároveň o smluvní ujednání mzdy, veškerá práce přesčas musí být proplacena.

• 16. 7. 2008 10:00

pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

ZP ukládá v § 96 zaměstnavateli povinnost vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci-prac.doby, práce přesčas, noční práce, prac.pohotovosti, odst. 2 - povinnost umožnit zaměstnanci nahlédnout do evid.
      Váš zaměstnavatel asi nezná ZP tak důkladně, poučte ho.

• 16. 7. 2008 10:05

meg (neregistrovaný) 52.159.64.---

Já se bavila s naši HR, dokonce jí posílala odkaz na ten §, ale ta říkala - ukaž mi firmu kde to sledují, popř. proplácí. U dělníků to sledujeme - ti mají hodinovou mzdu. Ale u nás s pružnou pracovní dobou se na to jaksi nehraje. My vykazujeme vzornou pracovní dobu 7-15 vč. přestávky :-) Každý měsíc takovou docházku podepisujeme. Když bych si stěžovala tak mi bude naznačeno, že když se mi to nelíbí tak můžu jít jinam.

Tak mě právě zajímalo, jestli je takových firem víc.

• 16. 7. 2008 10:11

pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

To víte, že je jich více, ale když přijde na problém a někdo se vytasí s evidencí odpracované doby, může OIP prověřovat,jak to vlastně je. POkud ale podepíšete fiktivní výkaz hodin za měsíc bez ohledu na pravdivost, stáváte se jakoby spoluautorem této nepřesnosti a nezbývá než mlčet a makat.

• 16. 7. 2008 10:21

an (neregistrovaný) 194.228.235.---

Vy si snad Pájo, dovolíte poučovat zaměstnavatele o zákoníku práce ???? Tak to je skoro poukaz na letenku.

• 16. 7. 2008 10:25

meg (neregistrovaný) 52.159.64.---

Kdyby ta letenka byla někam k moři s plnou penzí tak bych šla možná i poučovat :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).