Hlavní navigace

půjčka na založení sro

  • (neregistrovaný) 89.24.226.---

    3. 8. 2008 19:46

    Dobrý den,
    můžete mi prosím poradit, když společník založí společnost a těch potřebných 200000,- si půjčí od specializované firmy a po vzniku společnosti je vrátí této firmě, kam s tím na MD? Někde se to musí projevit, běžně se to dává na 211, ale ty peníze fakticky nejsou. A na 353 se mi to také nechce dávat, protože v OR je, že jsou podíly splaceny, takže by to neodpovídalo výpisu z OR.
    Díky, Martina

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 8. 2008 21:29

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: půjčka na založení sro
      Pokud si půjčil na splacení základního kapitálu, pak o tom nebudete účtovat. Je to jeho soukromá záležitost.
      V počáteční rozvaze budete mít účet 2xx/701 200000,00 a 701/411 200000,00 Kč.
      V OZ § 111 je uvedeno, že je-li společnost založena jedním zakladatelem, může být zapsána do obchodního rejstříku, jen když je v plné výši splacen její základní kapitál. A jelikož se k návrhu na zápis do obchodního rejstříku přikládá doklad o splnění této povinnosti, pak peníze musely být složeny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).