Hlavní navigace

srážka ze mzdy-způsobená škoda

  • (neregistrovaný) 88.83.171.---

    4. 8. 2008 16:30

    Zaměstnanec způsobil zaměstnavateli, nedodržením vnitřních předpisů, škodu. kolik mu mohu srazit ze mydy? Má 12000 hrubého!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 8. 2008 18:52

      Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Dobrý den,

      zaměstnanci je možno (neplatí pro hmotnou odpovědnost, tam se jedná o celou částku) strhnout maximálně 4,5 násobek jeho mzdy. Tato hranice vychází ze zákoníku práce.

      Zdeněk

    • 5. 8. 2008 7:44

      Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Ale pozor, nelze srazit bez dohody o srážkách se zaměstnancem, §147 odst.3 ZP

    • 5. 8. 2008 9:11

      Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Dobrý den.
      Jak je výše uvedeno ... § 147 odst. 3 ZP ... Srážky ze mzdy zaměstnance ve prospěch zaměstnavatele ... k úhradě smluvních pokut nejsou dovoleny. Pojem "smluvní pokuta" není roven pojmu"náhrada škody". Ta se na zaměstnanci požaduje dle § 250 ZP ... Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

      Pak dle § 257 ... Zaměstnanec, který odpovídá za škodu podle § 250 je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.

      (2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.

      K výše uvedené náhradě tedy není třeba "dohody" se zaměstnancem.

      Pěkný den. Zdeněk

    • 5. 8. 2008 9:49

      Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Nemluvila jsem o smluvní pokutě. Myslím, že podle §147 odst.3, poslední věta, je jasné, že i k náhradě škody, (za kterou zaměstnanec odpovídá a je povinen ji nahradit v souladu s Vámi citovanými §) je potřeba uzavřít písemnou dohodu o srážkách ze mzdy k náhradě způsobené škody.
      Osobně bych to bez dohody ze mzdy nesrazila.

    • 5. 8. 2008 10:04

      Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      .... k náhradě škody, za kterou zaměstnanec odpovídá... toto se týká hmotné odpovědnosti, která je se zaměstnancem uzavřena po přidělení na místo s hmotnou odpovědností.
      Pokud tedy např. uvedený zaměstnanec zničil stroj v době přestávky na oběd, nebo nevypnul to co se má v vypínat, nebo zničil nějaké zařízení nesprávným používáním, tak pak má zaměstnavatel právo na něm požadovat až 4,5 násobek a to bez jakéhokoliv písemné dohody.
      On by totiž nikdy nikdo nic takového nepodepsal a zaměstnavatel by ho musel dát k soudu.
      Ale pokud chcete pokutovat zaměstnance, který porušil nějaký předpis BOZP tak, že s ním budete sepsovat smlouvu a jeho pokutování, tak Vám držím palce.
      Zdeněk

    • 5. 8. 2008 10:21

      Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Ale já chápu Váš názor, i s ním víceméně souhlasím, jen to podle ZP je jinak. V ČR "odpovídat" a "platit" jsou bohužel dvě rozdílné věci. V § 146 ve spojení s § 147 jsou výslovně uvedeny případy v kterých JEN lze provést srážky ze mzdy automaticky. Náhrada škody tam tedy není. A jak píšete, zaměstnavatel má právo po zaměstnanci požadovat náhraadu škody, ale podle ZP nemá právo si jen tak cizí peníze ( část mzdy zaměstnance) vzít, a pokud zaměstnanec dobrovolně (dohoda) tuto svou povinnost nechce splnit, pak zbývá soud, zaměstnavatel s tím má starosti a zaměstnance to vyjde podstatně dráž.
      Mám s tím i osobní zkušenost z dopravní firmy, kdy, když řidiči bourali, tak i o ten 4,5 násobek se žalovalo (ve spolupráci s advokátem) v případě, že to byli zabedněnci a nechtěli se dohodnout na ze zákona jasné věci.
      Mějte se, a přeju co nejméně škod.

    • 5. 8. 2008 16:58

      Jana (neregistrovaný) 88.83.171.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      >
      >>.... k náhradě škody, za kterou zaměstnanec
      >>odpovídá... toto se týká hmotné odpovědnosti, která je
      >>se
      >>zaměstnancem uzavřena po přidělení na místo s hmotnou
      >>odpovědností.
      >>Pokud tedy např. uvedený zaměstnanec zničil stroj v
      >>době přestávky na oběd, nebo nevypnul to co se má v
      >>vypínat, nebo zničil nějaké zařízení nesprávným
      >>používáním, tak pak má zaměstnavatel právo na něm
      >>požadovat až
      >>4,5 násobek a to bez jakéhokoliv písemné dohody.
      >>On by totiž nikdy nikdo nic takového nepodepsal a
      >>zaměstnavatel by ho musel dát k soudu.
      >>Ale pokud chcete pokutovat zaměstnance, který porušil
      >>nějaký předpis BOZP tak, že s ním budete sepsovat
      >>smlouvu a jeho pokutování, tak Vám držím palce.
      >>Zdeněk
      >
      >Ale já chápu Váš názor, i s ním víceméně souhlasím,
      >jen to podle ZP je jinak. V ČR "odpovídat" a "platit"
      >jsou bohužel dvě rozdílné věci. V § 146 ve spojení s §
      >147 jsou výslovně uvedeny případy v kterých JEN lze
      >provést srážky ze mzdy automaticky. Náhrada škody tam
      >tedy není. A jak píšete, zaměstnavatel má právo po
      >zaměstnanci požadovat náhraadu škody, ale podle ZP nemá
      >právo si jen tak cizí peníze ( část mzdy zaměstnance)
      >vzít, a pokud zaměstnanec dobrovolně (dohoda) tuto svou
      >povinnost nechce splnit, pak zbývá soud, zaměstnavatel
      >s tím má starosti a zaměstnance to vyjde podstatně
      >dráž.
      >Mám s tím i osobní zkušenost z dopravní firmy, kdy,
      >když řidiči bourali, tak i o ten 4,5 násobek se žalovalo
      >(ve spolupráci s advokátem) v případě, že to byli
      >zabedněnci a nechtěli se dohodnout na ze zákona jasné
      >věci.
      >Mějte se, a přeju co nejméně škod.

    • 5. 8. 2008 17:03

      Jana (neregistrovaný) 88.83.171.---

      Re: srážka ze mzdy-způsobená škoda
      Díky všem Jana






      .... k náhradě škody, za kterou zaměstnanec
      >>>odpovídá... toto se týká hmotné odpovědnosti, která
      >>>je
      >>>se
      >>>zaměstnancem uzavřena po přidělení na místo s hmotnou
      >>>odpovědností.
      >>>Pokud tedy např. uvedený zaměstnanec zničil stroj v
      >>>době přestávky na oběd, nebo nevypnul to co se má v
      >>>vypínat, nebo zničil nějaké zařízení nesprávným
      >>>používáním, tak pak má zaměstnavatel právo na něm
      >>>požadovat až
      >>>4,5 násobek a to bez jakéhokoliv písemné dohody.
      >>>On by totiž nikdy nikdo nic takového nepodepsal a
      >>>zaměstnavatel by ho musel dát k soudu.
      >>>Ale pokud chcete pokutovat zaměstnance, který porušil
      >>>nějaký předpis BOZP tak, že s ním budete sepsovat
      >>>smlouvu a jeho pokutování, tak Vám držím palce.
      >>>Zdeněk
      >>
      >>Ale já chápu Váš názor, i s ním víceméně souhlasím,
      >>jen to podle ZP je jinak. V ČR "odpovídat" a
      >>"platit"
      >>jsou bohužel dvě rozdílné věci. V § 146 ve spojení s
      >>§
      >>147 jsou výslovně uvedeny případy v kterých JEN lze
      >>provést srážky ze mzdy automaticky. Náhrada škody tam
      >>tedy není. A jak píšete, zaměstnavatel má právo po
      >>zaměstnanci požadovat náhraadu škody, ale podle ZP
      >>nemá
      >>právo si jen tak cizí peníze ( část mzdy
      >>zaměstnance)
      >>vzít, a pokud zaměstnanec dobrovolně (dohoda) tuto
      >>svou
      >>povinnost nechce splnit, pak zbývá soud,
      >>zaměstnavatel
      >>s tím má starosti a zaměstnance to vyjde podstatně
      >>dráž.
      >>Mám s tím i osobní zkušenost z dopravní firmy, kdy,
      >>když řidiči bourali, tak i o ten 4,5 násobek se
      >>žalovalo
      >>(ve spolupráci s advokátem) v případě, že to byli
      >>zabedněnci a nechtěli se dohodnout na ze zákona jasné
      >>věci.
      >>Mějte se, a přeju co nejméně škod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).