Hlavní navigace

Úraz při cestě do zaměstnání

 • (neregistrovaný) 89.24.249.---

  4. 8. 2008 16:48

  Zaměstnanec při cestě do zaměstnání (v lednu 2008) upadl na venkovním schodišti, utrpěl úraz s dlouhodobou pracovní neschopností.
  Schodiště firma udržuje posypem. O pracovní uraz dle mého názoru nejde, ale je možné uplatnit pojištění odpovědnosti za škodu?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2008 18:49

   Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

   Re: Úraz při cestě do zaměstnání
   Dobrý den,
   zákoníkem práce je jednoznačně stanoveno, že pracovní úraz nemůže vzniknout na cestě do zaměstnání.
   Pokud je schodiště součástí objektu zaměstnavatele, jedná se již o pracovní úraz, pokud se tímto schodištěm řádně vstupuje do objektu zaměstnavatele.
   Zde se jedná nebo nejedná o pracovní úraz, tak o tomto rozhoduje jen a výhradně zaměstnavatel, který navíc musí být ze zákona pojištěn pro případy odškodnění PÚ a nemocí z povolání. Pokud tedy zaměstnavatel řekl že se jedná o PÚ, měl být jednak neprodleně zapsán do Knihy úrazů a do 5.2.2008 odeslán formulář Záznam o úrazu na příslušná místa. Závěrem je pak rozhodnutí zaměstnavatele, v jaké % výši bude PÚ odškodněn.
   Pokud úraz byl vyhodnocen jako (ne)pracovní, žádné odškodnění, tedy mimo řádné nemocenské, postiženému nenáleží.
   Snad je to trochu přehledné.

   Zdeněk

  • 5. 8. 2008 20:09

   dana.t (neregistrovaný) 89.24.34.---

   Re: Úraz při cestě do zaměstnání
   Zdeňku, děkuji za Vaši odpověď. Přebírám agendu poj.událostí po kolegyni a pro jistotu jsem se ptala. O pracovní úraz nejde. Zaměstnanec ukončil PN 31.7. a nyní se domáhá odškodnění za úraz, který utrpěl. Domnívám se, že pojistnou událost můžeme uplatnit z pojistky odpovědnost za škodu, i když je schodiště v zimních měsících udržováno...? Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).