Re: Sloučení,prodej...podniků??
Prodejem podniku nejsou ohroženi jeho zaměstnanci. Zákoník práce (dále jen „ZP“) v § 338 odstavec 1 stanoví, že k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů může dojít jen v případech stanovených zákoníkem práce nebo podle zvláštního právního předpisu. Tímto předpisem je OZ v § 480. Podle tohoto ustanovení práva a povinnosti vyplývající z pracovněprávních vztahů k zaměstnancům podniku přecházejí z prodávajícího na kupujícího.
Kupující – nový zaměstnavatel odpovídá např.
– za pracovní poměry těch zaměstnanců, kterým prodávající (dřívější zaměstnavatel) dal výpověď, avšak do dne prodeje ještě neuplynuly výpovědní doby,
– za nedořešené pracovněprávní nároky všech zaměstnanců, které převzal po prodeji (ať již trvale nebo pouze na přechodnou dobu do skončení jejich pracovních poměrů),
– za závazky vůči těm zaměstnancům, jejichž pracovní poměry skončily již před dnem prodeje (např. neproplacená náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou, náhrada škody za pracovní úrazy, spory o neplatnost skončení pracovního poměru a jiné), a také vůči bývalým zaměstnancům je oprávněn uplatňovat nesplněné nároky dřívějšího zaměstnavatele.
Po prodeji je nový zaměstnavatel povinen převzít všechny zaměstnance, jejichž pracovní poměr nebyl ke dni uskutečnění prodeje skončen. To, co bylo sjednáno s dosavadním zaměstnavatelem, platí a zavazuje zaměstnavatele nového.
Pokud jde o zaměstnance firmy nebo její části, jejichž pracovní poměr při prodeji trvá, práva a povinnosti z jejich pracovněprávních vztahů přecházejí na nového (kupujícího) zaměstnavatele, a to podle platné pracovní smlouvy, pokud se s nimi nedohodne jinak. Nový zaměstnavatel odpovídá za uspokojení nároků zaměstnanců, které převzal, i když tyto nároky vznikly ještě před dnem prodeje, a je oprávněn uplatňovat vůči těmto zaměstnancům nesplněné nároky původního zaměstnavatele.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Město omylem zvýšilo daň z nemovitostí u bytů, pokusilo se to hodit na berňák
Dva květnové svátky před námi. Během kterého nakoupíte a během kterého nikoli?
Jako vstup na ligu zdarma? Lidé cupují kulturu pro všechny a bojí se o kvalitu muzeí
Fond dal facku všem občanům ČR, ti totiž nakonec dotace pro Agrofert nejspíše zaplatí
Proč někomu přijdou od berňáku dvě složenky k dani z nemovitostí?
Jedno rozhodnutí vás může připravit o starobní důchod. Jak to zvrátit?
6. 8. 2008 21:39
Dobrý den,
zajímalo by mě jestli je při sloučení nebo prodeji podniků povinnost nového majitele vystavit nové smlouvy??Jsem momentálně na rodičovské a v práci došlo k výměně zaměstnavatele a předpokládám, že zanechá smlouvy v původním znění, ale hlavičkou nové firmy (jedná se přibližně o 500 zaměstnanců).Nebo může nechat vše tak jak je pokud původní firma zanikla??
Děkuji