Hlavní navigace

změna místa výkonu práce

  • (neregistrovaný) 85.71.162.---

    8. 8. 2008 20:54

    Mám nárok při změně místa výkonu práce, které nemám uvedené v pracovní smlouvě nesouhlasit a žádat o výpověď pro nadbytečnost a tudíž požadovat od firmy odstupné?
    Díky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 8. 2008 10:41

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: změna místa výkonu práce
      Podle § 42 ZP může zaměstnavatel vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu. Jde o časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem mimo sjednané místo výkonu práce. Podmínkou je, že s pracovní cestou vysloví zaměstnanec souhlas. Tento souhlas může být nahrazen ujednáním v pracovní smlouvě. Jinak by se jednalo o nucenou práci.
      Tento souhlas může být nahrazen ujednáním v pracovní smlouvě. Zaměstnanec pak na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.

    • 9. 8. 2008 20:00

      Katuška (neregistrovaný) 88.146.43.---

      Re: změna místa výkonu práce
      Pokud zaměstnavatel chce změnit místo výkonu práce v pracovní smlouvě, pak to lze provést jedině dohodou o změně pracovní smlouvy, pokud se změnou nesouhlasíte, dohodu nepodepíšete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).