Hlavní navigace

Dovolená - případné proplacení

  • (neregistrovaný) 217.196.211.---

    14. 8. 2008 17:18

    Dobrý den,ráda bych se zeptala, zda je zákonem dané, že se dovolená neproplácí.Bohužel tento rok si nemůžu vybrat dovolenou, jelikož pracuji jako recepční a kolegyně je dlouhodobě nemocná. Je teda možné, aby mi zaměstnavatel nevybranou dovolenou proplatil? - upravuje to nějak zákoník práce? A ještě mám jeden dotaz. Krátí se nějak dovolená při dlouhodobé nemoci?Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2008 17:45

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: Dovolená - případné proplacení
      dovolená se proplácí jen při ukončení PP, jinak se čerpá
      nástup na dovolenou určuje zam-tel
      jestliže je kolegyně dlouhodobě nemocná, měl by za ni zajistit náhradu (máte vůbec dle ZP přestávky mezi směnami?)
      zam-tel by měl udělat rozvrh dovolených, tak, že nejméně 2 týdny by se měly čerpat v celku (
      musí Vám určit čerpání dovolené tak, abyste si ji vybrala v tom roce, pokud to není možné, tak se převádí do příštího roku, pokud ani tam Vám dovolenou nenařídí (neumožní čerpat do 31.10.) potom ze zákona nastupujete 1.11. tuto dovolenou nebo se můžete dohodnout, že ji vyčerpáte do konce toho roku. To je ale riziko, protože pokud onemocníte, tak Vám propadne.
      Při dlouhodobé nemoci se dovolená krátí - nejprve se zjistí, zda dotyčný odpracoval alespoň 60 PD, pokud ne, potom za každých 21 pD odprac. je nárok na 1/12. Pokud odpracuje 60 PD, ale zamešká 100 a více PD , potom se krátí vždy za 100 PD a každých dalších 21 PD, vždy 0 1/12 celor.nároku
      vše je popsáno v Zákoníku práce - oddíl dovolená (od § 211 dál)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).