Hlavní navigace

Od kdy výpovědní doba?

• (neregistrovaný) 85.160.30.---

20. 8. 2008 9:33

Dobrý den,7.9.2008 budou mému dítěti 3 roky a já dostanu k 8.9.2008 výpověď pro nadbytečnost. Mám na výběr,buď mi skončí PP dohodou a odejdu hned nebo výpovědí s 2 měs. výpovědní dobou. Chci se zeptat-od kdy začíná výpovědní doba-od prvního dne následujícího měsíce (tedy 1.10.) nebo 8.9.2008?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2008 9:43

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Re: Od kdy výpovědní doba?
      ano, výpovědní doba začíná od 1. dne násl. měsíce, tj. 1.10.2008, PP by tedy skončil 30.11.2008. Můžete se také dohodnout na ukončení PP k 8.9., pak ale trvejte na uvedení důvodu dohody, tj. nadbytečnost a úhradě odstupného (bez toho důvodu byste neměla nárok na odstupné a kdyby Vám jej přece dali, třeba formou odměny apod. tak byste z něj platila SP a ZP, přičemž z odstupného dle zákona se SP a ZP neplatí).

• 20. 8. 2008 10:09

Hela (neregistrovaný) 85.160.30.---

Děkuji za odpověď. Zeptám se na Váš názor,mám odejít dohodou k 8.9. nebo výpovědí-chci co nejdříve otěhotnět,samozřejmě přemýšlím,co by pro mě bylo nejvýhodnější. Jestliže skončím k 8.9. a budu pak na ÚP nebo jen na RD do čtyř let a otěhotním,budu brát pouze rodičák nebo nějakou minimální podporu(po porodu budu mít vlastně na výběr pouze čtyřletou variantu). Když skončím výpovědí a podaří se mi otěhotnět ještě ve výpovědní době,budu v ochranné době ještě půl roku-nemocenskou mi tedy platí zaměstnavatel?

• 20. 8. 2008 10:21

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Ano, pokud skončí PP v době Vašeho těhotenství, platí pro Vás půlroční ochranná lhůta, během ní bude nemocenskou vyplácet zaměstnavatel.
      Jestli dohodu či výpověď, záleží na Vás, zda chcete ty téměř 3 měsíce pracovat. Z hlediska plánovaného těhotenství by pro Vás byla výhodnější ta výpověď (i finančně, budete mít plat za 3 měsíce + odstupné, při dohodě jen odstupné)

• 20. 8. 2008 10:28

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ano, pokud Váš pracovní poměr skončí v den, ve kterém již budete těhotná, budete mít ochrannou lhůtu 6 měsíců. To znamená, že pokud v této době onemocníte, budete mít nemocenskou hrazenou na základě toho skončeného zaměstnání a pokud i v této době stihnete nastoupit na mateřskou (a na mateřskou byste měla nastoupit 6 týdnů před porodem), pak budete mít hrazené i mateské dávky. Pokud by měl být nástup na mateřskou až po ochranné lhůtě, pak stačí kdykoli v ochranné lhůtě omarodit a marodit až do dne přede dnem nástupu na MD. Pak také náleží mateřské dávky, i když ten nástup na MD je vlastně až po ochranné lhůtě. Nezapomeňte ale, že pokud budete trvat na výpovědi a výpovědní době, pak zaměstnavatel může trvat na tom, abyste docházela do práce, i kdyby pro Vás třeba žádnou neměl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).