Re: Účt. přijat.grantu a sponz.darů obč.
Grant od nadace se zaúčtuje předpis 378/682, úhrada pak 221/378. Sponzorské dary jsou ošemetná záležitost, pokud je sepsána smlouva o sponzorském daru a ve smlouvě je uvedeno, že o.s. provede "nějaké" protiplnění dárci (uvede jméno dárce na akcích apod.), pak tato smlouva podléhá dani z příjmů, tj. není osvobozená od daně, pak se taková smlouva zaúčtuje 378/649 a úhrada pak 221/378. Pokud ve smlouvě není stanoveno protiplnění, pak se jedná o normální darovací smlouvu a ta se zaúčtuje předpisem 378/682 a úhrada 221/378.
Majetek nad 40tis. Kč se skutečně musí odepisovat. Z účetního hlediska záleží na tom, jak ou dobu užitnosti taková aparatura může mít a podle toho si zvolit účetní odepisování. Nebo zvolit daňové odepisování, pak se řídit zákonem o dani z příjmů.
Přiznání k dani darovací je potřeba dávat. Podmínky jsou v zákoně o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí.
Pokud dali peníze studenti a peníze nechtějí zpět, pak se jedná též o dar, bylo by dobré sepsat darovací smlouvy (pokud darovali malou částku, pak to nutné není). Darovací smlouva by se opět účtovala předpisem 378/682, úhrada 221/378. Pokud by nebyla darovací smlouva, pak se předpis účtovat nebude a zaúčtuje se 221,211/682. Pokud peníze budou chtít zpět, pak se jedná o půjčku.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
Velký manuál k paušální dani OSVČ pro rok 2026
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
20. 8. 2008 12:45
Dobrý den a prosím o radu.
Občanské sdružení, které založili v letošním roce studenti gymnázia, získalo grant z nadace a některé oslovené firmy mu poskytly sponzorské dary. Za tyto peníze zakoupilo zvukovou aparaturu v hodnotě 58 000 Kč.
Jak tyto operace účtovat?
Musí dávat daňové přiznání k darovací dani?
Musí se odpisovat aparatura,když přesáhla 40 000 Kč?
Občanské sdružení má ve stanovách, že je neziskové sdružení s posláním zájmové nevýdělečné činnosti a nemá jiný příjem
Na zakoupení aparatury přidali studenti i vlastní peníze, jak účtovat tento případ?