Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění na děti

 • (neregistrovaný) 62.168.11.---

  20. 8. 2008 13:35

  Dobrý den,
  potřebovali bychom znát právní ustanovení, podle kterého by bylo jasné, jaké podklady jsou nutné při posuzování nároku na daňové zvýhodnění na děti v případě, že rodiče dítěte jsou rozvedení či svobodní. A dále zda někdo neví, co z hlediska mzdové účetní obnáší rozsudek, kde je dítě svěřeno do společné péče rodičů, jaké doklady je třeba doložit, kdo z rodičů a v jakém období může tento nárok uplatňovat. Případně co pro nás znamená svěření dítěte do střídavé péče.
  Předem velmi děkujeme i za případné informace či kontakty, kam bychom se s těmito dotazy obrátit.

  mzdovky v koncích Pavla a Zuzka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 8. 2008 14:05

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   koukněte na zákon o daních z příjmů, par. 35c,35d (daňové zvýhodnění), 38k, 38l (prokazování nároku)
   najdete i spol. péči - rodič může uplatnit v měsíci, na jehož počátku byly splněny podmínky (tzn. kdo má díte na počátku měsíce, může tento měsíc uplatňovat) - to už se dočtete ve zmíněných paragrafech

  • 20. 8. 2008 14:28

   mzdovky v koncích Pavla a Zuzk (neregistrovaný) 62.168.11.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   Děkujeme za info, ale tyto paragrafy jsme již nastudovaly, bohužel se v nich nepíše nic o svobodném či rozvedeném rodiči. Navíc se v těchto paragrafech nemluví konkrétně o tom, když soud rozhodne o společné péči po rozvodu rodičů. Jde o to, jak zjistíme či doložíme to, kdo z nich měl dítě k 1. dni v měsíci (musím dokládat tuto skutečnost každý měsíc? - může se to střídat...) a jaké jsou všechny ty podmínky pro splnění tohoto nároku.

   mzdovky v koncích Pavla a Zuzka

  • 20. 8. 2008 14:39

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   Vše se odvíjí od toho, kdo s dítětem žije ve společné domácnosti, což je základní podmínka k uplatnění. Takže když rodiče nejsou sezdaní a zvýhodnění chce uplatňovat otec dítěte, napíše Vám čestné prohlášení, že on s dítětem žije ve společné domácnosti (a dále doloží RL dítěte, na kterém musí být uveden jako otec). A matka dítěte pak dodá potvrzení od zaměstnavatele, že ona zvýhodnění neuplatňuje nebo Vám o tom napíše čestné prohlášení. Pokud jsou rozvedení, dokládá se nárok soudním rozhodnutím o přiřknutí dítěte do péče (musí na něm být razítko nabytí právní moci). Takže když dítě dostala matka a na otci zůstala povinnost platit alimenty, může na něj uplatňovat zvýhodnění ona. S tou střídavou péčí bych si asi poradila pomocí čestných prohlášení, u koho z nich dítě na počátku měsíce žilo.

  • 20. 8. 2008 14:48

   Klára (neregistrovaný) 212.96.160.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   A jak je to v případě, že žena má dítě z prvního manželství,má ho v opatrování a neuplatňuje zvýhodnění. Může uplatnit zvýhodnění její současný manžel, se kterým žije ve společné domácnosti? Co potřebuji kromě rodného listu dítěte, oddacího listu a potvrzení manželky, že neuplatňuje zvýhodnění? Děkuji

  • 20. 8. 2008 14:54

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   Ano, můžete uplatnit zvýhodnění na dítě druhého z manželů, takže když se vezmou, může ten její manžel uplatnit její dítě, i když on není otcem dítěte (pokud by spolu žili jako druh a družka tak ne, protože to by nešlo o dítě druhého z manželů). K tomu je potřeba doložit to rozhodnutí soudu o přiřknutí dítěte manželce, potvrzení od zaměstnavatele manželky, že ona neuplatňuje (nebo její čest. prohl, pokud zaměstnavatele nemá). Oddací list jsem nevyžadovala, když měli stejné příjmení, ale na škodu to není.
   Každoročně vychází publikace od Petra Pelecha Zdanění mezd a platů (což je jeden z tvůrců daňového zákona) a tam je to celkem podrobně rozebíráno.

  • 20. 8. 2008 15:01

   mzdovky v koncích Pavla a Zuzk (neregistrovaný) 62.168.11.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   Děkujeme, ano, toto již víme. Ovšem v případě nesezdaných rodičů zákon nehovoří o povinnosti dodat potvrzení od zaměstnavatele či prohlášení druhého z rodičů, o tom hovoří zákon pouze v případě manželů. Takže z toho vyplývá, že pokud rodič dítěte, který zvýhodnění uplatňovat nechce, odmítne dodat potvrzení či prohlášení, tak i přesto druhý z rodičů má nárok na daňové zvýhodnění, prohlásí-li, že má společnou domácnost s dítětem?
   Pokud jsou rozvedení, tak souhlasíme s tím, že výše uvedené dokumenty musí doložit. My teď potřebujeme vědět, podle čeho se to řídí. Máme zde zaměstnance, který s tím má problém a chce přesně vědět, kde je v zákoně napsáno, co vše musí doložit a čím.
   Dále při rozhodnutí soudu o střídavé péči, je v rozsudku přesně stanoveno, kdo v který měsíc bude mít dítě v péči, ovšem při rozsudku o společné péči se toto nestanovuje a opět je náš problém, kdo a jak má povinnost či právo prokazovat svůj nárok na daňové zvýhodnění na děti.

   opět mzdovky v koncích Pavla A Zuzka

  • 20. 8. 2008 15:20

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   U nesezdaných rodičů to vidím tak, jak píšete - doloží své prohlášení o spol. domácnosti, může tam ještě uvést, že v této společné domácnosti nežije druhý rodič dítěte.
   O společné péči nic nevím, to vedou i po rozvodu společnou domácnost? Pak bych chtěla to, co po manželích.
   Jinak zákon je obecný, nemůže podrobně rozepsat všechny situace, proto je nutný výklad. Pokud Vám zam-ec nevěří, ať si zavolá na FÚ nebo sežene právní výklad zákona od někoho, komu důvěřuje.

  • 20. 8. 2008 15:28

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   Přesně tak. Je fakt, že o tom potvrzení od zaměstnavatele se v zákoně píše o manželích, ale přesto musí prokázat, že druhý rodič zvýhodnění neuplatňuje, pokud i on žije s dítětem ve společné domácnosti (ať už potvrzením nebo čestným prohlášením). Budete to Vy, kdo bude poskytnutá zvýhodnění obhajovat u kontroly na FÚ.

  • 20. 8. 2008 21:53

   Anna (neregistrovaný) 89.103.195.---

   Re: Daňové zvýhodnění na děti
   ***
   Já bych řekla, že při společné nebo střídavé péči po rozvodu nejde o to, zkoumat, zda druhý z manželů uplatňuje nebo ne, ale je třeba prostudovat rozhodnutí soudu o tom, jak to má fakticky probíhat - třeba se střídají po týdnech nebo po čtrnácti dnech - a pak by se pro měsíční uplatňování zvýhodnění musel vždy zkoumat stav na počátku každého měsíce, aby se vyhovělo zákonu. Na koho vyjde prvního, ten by měl v příslušném měsíci nárok. Což by teoreticky mohlo dopadnout i tak, že to vyjde vždycky na stejného rodiče... Asi je lepší jim vysvětlit, že je to složité, a že by bylo lepší nechat to až na konec roku a pak ať uplatní každý polovinu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).