Hlavní navigace

Motocykl DPH?

• (neregistrovaný) 81.0.248.---

20. 8. 2008 18:24

Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jestli je možné odečíst DPH, když si s.r.o.(plátce DPH) zakoupí ojetý motocykl? Myslím si, že to možné není, ale několik lidí mi to vyvrací.
    Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2008 21:47

DanielaM (neregistrovaný) 78.45.50.---

Re: motocykl DPH?
      Není důvod si DPH neuplatnit (pokud bude mít s.r.o. řádný daňový doklad s DPH). Zákaz odpočtu se týká pořízení "osobního automobilu", a to jako nového, tak ojetého.
      V případě ojetiny záleží na tom, zda prodejce použije "zvláštní režim" a pak by s.r.o. dostala doklad bez DPH anebo není použit zvláštní režim a pak by s.r.o. dostala doklad s DPH a to by si také u motocyklu nárokovala. Pokud má motocykl parametry "obsahe válců větší než 48 cm3 nebo výkon vyšší než 7,2 kW" pak by mohl podle mého prodejce použít "zvláštní režim-bez DPH" - ale v dotazu se asi jedná už o doklad s DPH.

• 21. 8. 2008 14:45

Petra K (neregistrovaný) 81.0.248.---

Děkuji za odpověď, ale stále se mi to nezdá. Opravdu si firma může odečíst DPH? Je to stavební firma a motocykl k tomu aby podnikala přeci nepotřebuje. Daňový doklad k tomu opravdu mám, ale přijde mi divné odečítat DPH. Můžete mi prosím i napsat, v kterém zákoně bych to našla?
      Děkuji

• 21. 8. 2008 15:37

DanielaM (neregistrovaný) 78.45.50.---

Zákon o DPH nespecifikuje co se smí uplatnit, ale co se nesmí - a to je to osobní vozidlo.
      V případě např. nákladního vozidla také nedokazujete používání jinak než vyplněnou knihou jízd a dále uplatňujete nákupy PHM, silniční daň (ta se u motocyklu neplatí) atd. A přitom zcela určitě je vozidlo používané i na soukromé jízdy kohokoliv. Proč by nemohl být motocykl v obchodním majetku stavební firmy ? Např. na přepravu osob mezi stavebními díly a sídlem společnosti, na přepravu nějaké dokumentace k zákazníkovi atd. atd. Pokud budete mít průběžné náklady na PHM a budete mít vyplněnou Knihu jízd tak, aby to bylo reálné, tak nevím, jaké by správce použil "pomůcky" k tomu, aby Vám uplatněné DPH, případně daňový náklad pro DZP vyjmul.
      Mám klienta, který motocykl nakoupil; byli jsme mj. i na kontrole DPH a vůbec se pí referentka u tohoto dokladu "nepozastavila".

• 21. 8. 2008 16:00

Sn (neregistrovaný) 85.71.64.---

U nás ve firmě je máme taky. Stavbyvedoucí je používají v létě místo auta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).