Hlavní navigace

Občanské sdtužení

  • (neregistrovaný) 212.80.64.---

    20. 8. 2008 20:02

    na střední škole jsme založili občanské sdružení v roce 2007. Musím věst účetnictví, nebo daňovou evidenci?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2008 20:49

      DanielaM (neregistrovaný) 78.45.50.---

      Re: občanské sdtužení
      ... citace z výkladu o zákoně o účetnictví:
      "Nově se dále stanoví povinnost vést účetnictví i pro členy sdružení bez právní subjektivity, pokud alespoň jeden z účastníků tohoto sdružení je např. osobou právnickou, fyzickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, fyzickou osobou s obratem nad 6 mil. Kč nebo fyzickou osobou vedoucí účetnictví na základě svého rozhodnutí."
      Rozuměj "účetnictví"="podvojné účetnictví".
      Takže podle mého pokud je to sdružení "malých fyzických lidiček", tak můžete vést DE.

    • 21. 8. 2008 7:45

      Katka (neregistrovaný) 213.220.216.---

      Re: občanské sdtužení
      Je mi líto, ale zákon také říká v §9 odst. 3, že občanská sdružení mohou vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu (nemusí v plném rozsahu). Tzn. že musíte vést účetnictví, tzn. podvojné, jen nemusíte členit účty na analytiku, ale můžete zůstat u syntetiky.
      Daňová evidence je hlavně pro fyzické osoby pro účely výpočtu daně z příjmu, vedení daňové evidence neupravuje zákon o účetnictví, tzn. že ho též použít nemůžete.
      O.s. jsou právnické osoby, tj. podléhají zákonu o účetnictví a musíte tedy vést účetnictví podvojné.
      Jednoduché účetnictví vést také nemůžete, protože jste vznikli v roce 2007 (JÚ mohou vést o.s. vzniklá do konce roku 2004).

    • 21. 8. 2008 10:54

      DanielaM (neregistrovaný) 212.65.207.---

      Re: občanské sdtužení
      ... a co sdružení bez právní subjektivity ?

    • 21. 8. 2008 14:15

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.18.---

      Re: občanské sdtužení
      sdružení ustanovené dle § 829 Obč. z.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).