Hlavní navigace

Zaměstnání člověka z ÚP (max. plat 4 t.)

• (neregistrovaný) 82.150.166.---

20. 8. 2008 20:27

Slyšel jsem, že je možné zaměstnat člověka, který je na úřadu práce aniž by přišel o podporu v nezaměstnanosti.
    Max. výdělek je prý polovina min. mzdy (tj. 4 tis. Kč).
    Mám k tomu několik otázek:
    1) Je to vůbec pravda?
    2) Kolik hodin u mě takový zaměstnanec může maximálně měsíčně odpracovat?
    3) platí ze své mzdy daň z příjmů (zálohovou nebo srážkovou)?
    4) platí se z takové mzdy zdravotní a sociální pojištění (jak zaměstnanec tak za zaměstnance)
    5) je stanovena maximální doba, po kterou lze takto někoho zaměstnat?
    6) vznikají zaměstnavateli nějaké povinnosti (informační) vůči úřadu práce?
    7) je vyžadován pracovní poměr, nebo je možné takto někoho zaměstnat i na dohodu?
    8) hlásí se takový zaměstnanec na zdravotní pojišťovnu a na sociálku?
    ...
    Možná jsem ještě nějakou důležitou otázku o této formě zaměstnání vynechal... Máte s tím někdo zkušenosti?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2008 20:52

xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

Re: Zaměstnání člověka z ÚP (max. plat 4
      >Slyšel jsem, že je možné zaměstnat člověka, který je
      >na úřadu práce aniž by přišel o podporu v
      >nezaměstnanosti.
      >Max. výdělek je prý polovina min. mzdy (tj. 4 tis.
      >Kč).
      >Mám k tomu několik otázek:
      podotýkám:
      tento zaměstnanec to musí na ÚP nahlásit dopředu, že má možnost takto pracovat

>1) Je to vůbec pravda?
      ano - max. 4000Kč/hrubého/měs.

>2) Kolik hodin u mě takový zaměstnanec může maximálně
      >měsíčně odpracovat?
      max. do poloviny stanovené prac. doby

>3) platí ze své mzdy daň z příjmů (zálohovou nebo
      >srážkovou)?, sjednejte DoPP - z té se nesráží SP, ZP, jen se daní (ZP neplatí ani tak, protože tím, že je na ÚP, je v kateg., za kterého je plátcem ZP stát)
      záleží, zda podepíše nebo nepodepíše daň.prohl., při podepsaném (zálohová daň 15%), bude mít nárok na slevu na poplatníka, takže se může stát, že bude mít v čistém to , co v hrubém, daň bude na odvod 0 Kč (to v případě DoPP), pokud nepodepíše, potom srazíte a odvedete srážkovou daň 15% (bude tedy nižší čistý příjem)

>4) platí se z takové mzdy zdravotní a sociální
      >pojištění (jak zaměstnanec tak za zaměstnance)
      pokud dojednáte DoPP (viz bod 3.), tak ne, pokud sjednáte DoPČ nebo PP, potom se sráží jak ZP, tak SP (oboje jen ze mzdy/odměny, které dosáhne - MVZ pro ZP neřešíte, je za něho plátcem zP stát)

>5) je stanovena maximální doba, po kterou lze takto
      >někoho zaměstnat?
      DoPP je stanovena Zák.práce -do 150 hod., jak je to řešeno z pohledu ÚP - jak dlouho může takto pracovat a brát podporu - to se musí informovat tento zam-ec

>6) vznikají zaměstnavateli nějaké povinnosti
      >(informační) vůči úřadu práce?
      ano, zam-ec musí předkládat ÚP od Vás vyplněný tiskopis

>7) je vyžadován pracovní poměr, nebo je možné takto
      >někoho zaměstnat i na dohodu?
      viz předchozí odpovědi

>8) hlásí se takový zaměstnanec na zdravotní pojišťovnu
      >a na sociálku?
      pokud sjednáte DoPP - ne, jinak ano

>

• 20. 8. 2008 20:58

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Zaměstnání člověka z ÚP (max. plat 4
      ad1) ano
      ad2) prac. poměr nebo dohoda o prac. činnosti může být uzavřená pouze na méně než je polovina plné prac. doby, tzn. maximálně na 19,75 h týdně. Výdělek může být max. polovina aktuální minimální mzdy měsíčně hrubého (tj. v současnosti max. 4000 hrubého). Pokud je uzavírána DOPP, tam se ty týdenní hodiny nesledují, sleduje je se jen ta měsíční odměna. DOPP může být uzavřena, jestliže celkem za rok nepřesáhne 150 h, ale těch 150 h může být vyčerpáno třeba i v jednom měsíci.
      ad3 a ad 4)Pojištění se odvádí ze skutečně dosažené mzdy nebo odměny. Daní se podle toho, zda má či nemá u Vás podepsané prohlášení. Pokud nemá podepsané jinde, může podepsat u Vás a uplatníte mu slevu. Z DOPP se pojištění neodvádí, o dani platí totéž co u mzdy nebo u odměny z DPČ - podepsané nebo nepodepsané.
      ad5) počet měsíců, kdy za uvedených podmínek můžete takto někoho vedeného na ÚP zaměstnat není dán, ale věčně ho na ÚP nepovedou.
      ad7) záleží na zaměstnavateli.
      ad8) Pokud ho zaměstnáte na DPČ nebo v prac. poměru, hlásíte ho jak na sociálku, tak na zdrav. poj. Ale protože je pojištěn státem, nemusí být odváděno minimální ZP, pouze ze skutečné výše.
      9) To je důležité - ten člověk musí uzavření smlouvy nebo dohody oznámit na ÚP alespoň den před nástupem a pak tu smlouvu doložit. Po měsíčním zúčtování mezd si něchá od zaměstnavatele potvrdit, jaké skutečné hrubé mzdy nebo odměny dosáhl a to zase musí na ÚP doložit. Pokud toto nedodrží, vyřadí ho pro porušení povinností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).