Hlavní navigace

Začátek výpov.lhůty

  • (neregistrovaný) 85.160.24.---

    20. 8. 2008 21:25

    Dobrý večer,
    existuje nějaká možnost podle zákona,že by mohla začít běžet 2měsíční výpovědní lhůta již od 1.9.2008, když mi rodičovská dovolená končí až 7.9.2008 (synovi budou tři)? Dokud jsem na RD,zaměstnavatel mi přece nemůže dát výpověď?Tedy by měla začít běžet až od 1.10.,je to tak? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2008 21:45

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      Pokud jste si zažádala o RD do 3 let dítěte, potom jste povinna nastoupit 8.9.2008 do zaměstnání. Proč by Vám měl dávat zam-tel výpověď? Pokud by Vám ji chtěl dát z důvodu rušení firmy, z nadbytečnosti, tak už Vám ji dávno poslal. On čeká, že 8.9. nastoupíte. Pokud nenastoupíte - může Vám psát neomluvenou absenci - a pak dát okamžité zruš. dle § 55 (to bych Vám nedoporučovala, protože to byste neměla nárok na příp. podporu v nezaměstnanosti). Pokud nechcete 8.9. 2008 nastoupit, pak jste měla dát včas výpověď (nejdéle 30.6.) nebo se musíte dohodnout na ukončení PP. Potom máte možnost požádat zam-tele o neplac. volno - ale s tím on vůbec nemusí souhlasit (není povinnost Vám toto volno umožnit čerpat). Nárok na odstupné nemáte.
      Pravděpodobně počítáte s tím, že budete s dítětem do 4 let doma a po tuto dobu budete pobírat rodič. příspěvek - ale to nemá vůbec nic společného s rodičovskou dovolenou. Rodič. dovolená je volno u zam-tele a je dle zákona jen do 3 let dítěte.

    • 20. 8. 2008 22:38

      Květa (neregistrovaný) 85.160.24.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      Musím vám vysvětlit celou situaci. Zam-tel mi oznámil,že k 8.9. mi ukončí PP pro nadbytečnost (7.9. budou mému synovi 3 roky) a to buď dohodou nebo výpovědí. S dohodou jsem nesouhlasila, a proto dostanu výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou. Jelikož jsem zaměstnavatele tím,že jsem nepodepsala dohodu,popudila,proto jsem zaslala dotaz viz.výše.
      PP bude ukončen pro nadbytečnost,firma se neruší,mé pracovní místo se také neruší,je obsazené jinou zaměstnankyní s PP na dobu neurčitou.

    • 20. 8. 2008 22:53

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      Ano, máte pravdu. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pro nadbytečnost až Vám skončí rodičovská dovolená.

    • 20. 8. 2008 23:10

      Květa (neregistrovaný) 85.160.24.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      p. Jiřko děkuji,zeptám se ještě jednou takto:zam-tel mi doručí výpověď 29.srpna 2008, ve které bude uvedeno,že mi dává výpověď k 8.9.2008. Tím pádem by mi běžela výpovědní lhůta od 1.9.2008 nebo to takhle prostě nesmí udělat,je to protizákonné a výpověď mi může doručit až po 7.9.?

    • 21. 8. 2008 0:18

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      Takto to napsat nemůže, tam se nepíše, že Vám dává výpověď k... Prostě by měl napsat, že Vám dává výpověď pro nadbytečnost. Datum se neuvádí, protože podle zákona začne běžet výpovědní doba od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď prokazatelně doručena, takže pak záleží na tom, kdy tu výpověď prokazatelně převezmete. Nemůže Vám ji ale poslat nebo předat dříve, než Vám skončí rodičovská dovolená, takže nejdříve ji může odeslat nebo předat den po skončení rodičovské. Což bude v září a podle zákona začne výpovědní doba běžet od 1.10. a prac. poměr skončí 30.11.

    • 21. 8. 2008 7:06

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: Začátek výpov.lhůty
      Za ty 3 roky se mohlo stát, že firma byla/je v konkurzu, příp. zkrachovala. Kdo by Vám nyní vyplatil odstupné, pokud již doba pro výplatu mezd přes ÚP dávno uplynula a zam-tel žádné peníze nemá? Pokud ale sepíšete dohodu o ukonč. PP k určitému dni, potom musíte trvat na tom, aby tam bylo jasně napsáno, že končí PP z nadbytečnosti (tj. § 52 c). Abyste měla nárok na odstupné (§ 67 Zák.práce). I když dostanete 2 měs. výpověď - musí tam být § 52 c Zák. práce uveden - pokud ne, tak těžko se budete domáhat odstupného. Po dobu výpovědi musíte docházet do zaměstnání, nebo můžete čerpat neplac. volno, o které musíte písemně požádat, ale zam-tel Vám ho nemusí povolit čerpat. Pokud doložíte, že jste v kategorii, za kterou je plátcem ZP stát, tak z neplac. volna se ZP neplatí (stačí, když pobíráte rodič. příspěvek)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).