Hlavní navigace

Přeprava z hlediska DPH

  • (neregistrovaný) 217.115.243.---

    21. 8. 2008 15:05

    Dobrý den, potřebuji se jen ujistit, zda uvažuji správně. Zajišťujeme přepravu z Číny do Velké Británie, fakturujeme české firmě. Podle mě bude fakturace bez DPH a ani se neobjeví v daň. přinání DPH, protože se uskutečnila mimo území ČR. Je to tak !? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 8. 2008 15:50

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      Dobrý den, máte pravdu, že to bude bez DPH, důvodem však není to, že přeprava byla mimo ČR, tato přeprava se považuje za službu vázanou na dovoz a je v souladu s ustanovením § 69 ZDPH osvobozena. Druhý český subjekt, kterému ji fakturujete je povinen ji zahrnout do základu pro výpočet DPH při dovozu zboží v tom státě, kde bude zboží propuštěno do volného oběhu a vznikne mu tím i povinnost přiznat daň. Pokud byste přepravu zdanili českou daní, došlo by vlastně ke dvojímu zdanění.

    • 27. 8. 2008 10:49

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      ---
      Sice je to přeprava vázaná na dovoz, ale jak píše tazatelka s místem plnění mimo ČR, takže při fakturaci bych neuváděla odkaz na §69 ale uvedla bych, že je to "přeprava s místem plnění mimo ČR". Je totiž vlastně osvobozena dle místních zákonů státu, přes které je realizována. Českého území se nijak nedotýká, tudíž odkaz na osvobození dle zák. ČR je zbytečný.

    • 27. 8. 2008 16:10

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      To Vás tedy vyvedu z omylu, "Dovoz" je v ZDPH definován jako vstup zboží ze 3. země na území evropského společenství - nikoli na uzemí ČR. To, že přeprava nevede přes území ČR je pro českou firmu tuto přepravu zajišťující naprosto irelevantní a nepodstatné, protože jí český zákon říká, že přeprava při dovozu tj. vstupu zboží do EU ze 3. země je osvobozena - a to právě dle § 69. Pokud by takovou přepravu uskutečnil např. Slovák, osvobodil by podle svého zákona.
      Kde bude vypořádána daňová povinnost - tedy, kde bude zboží propuštěno do celního režimu, který znamená i daň. povinnost je vedlejší a nic to na osvobození nemění. Přeprava při vývozu a dovozu má právě proto spec.ustanovení v zákoně, zde se nezjišťuje místo plnění.
      Nutnost uvádění důvod osvobození jsem v odpovědi neuváděl, ze ZDPH nevyplývá, zde totiž nejde o plnění s místem plnění mimo Ř, ale zkrátka o "osvobozené plnění". Naopak psát na fakturu, že jde o přepravu mimo ČR zcela nad rámec zákona - tedy zbytečné.
      Beru to, že účený z nebe nespadl a názory se mohou různit, ale pokud se snažíte opravovat odpovědi ostatních, je třeba se v problematice dobře orientovat.
      Marek

    • 28. 8. 2008 13:40

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      ----
      Asi Vás překvapím, ale nijak jste mně nepoučil ani nepřesvědčil.
      Toto fórum se jmenuje "diskuse" tak si podiskutujem, a nebudem se obviňovat z nedostatku vědomostí, že ano.
      Nevím kde jste přišel na to, že se v případě takovýchto služeb nezkoumá místo plnění - takovou vyjímku jsem v zákoně nikde nenašla.
      Místem plnění u přepravy je dle 10/2 je místo, kde se přeprava uskutečňuje - v tomto případě to není to v ČR.
      Přeprava z Číny do Velké Británie není prováděna ani z části na území ČR, proto nemůže být osvobozena dle ČR zákona, který se týká služeb s místem plnění v tuzemsku.
      Co se týče uvádění odkazu na faktuře, že se jedná o dodání z místem plnění mimo tuzemsko - samozřejmě taková formulace je na rámec - ale rozhodně není zavádějící. V každém případě musí být uveden §10/2 dle kterého je toto plnění mimo tuzemsko (to jsem pravda ve své opdovědi opomenula napsat).
      Hezký den, Barbara

    • 28. 8. 2008 19:59

      Marek (neregistrovaný) 85.160.99.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      OK, Barbaro nechci Vás poučovat, ale zkusím Vás přesvědčit, uvidíme, zda budete trdošíjně setrvávat v omylu, jen proto, že je Váš omyl. Vaše argumentace se od základu opírá chybnou interpretaci ustanovení týkající se přepravy.
      Ve Vašem případě jde o nepochopení ustanovení § 10/2, v tomto ustanovení se řeší přeprava zboží v tuzemsku, přeprava zboží z tuzemska do JČS a přeprava zboží z JČS do tuzemska. Rozeberme si to větu po větě:
      Místem plnění u přepravy zboží je území, kde se přeprava uskutečňuje - bez ohledu na osobu, pro kterou je přeprava uskuteňována. Tato právní úprava se týká tuzemské přepravy a protože MP je tuzemsko, uplatní plátce, který přepravu uskutečňuje daň na výstupu, ať je objednatelem kdokoli. Dále právní úprava říká, že u přepravy zboží mězi ČS je MP místo, kde se přeprava začíná uskutečňovat. Dále nám právní úprava říká, že jeli objednatelem přepravy ORD v JČS, považuje se za MP sídlo objednatele. Jinými slovy, náš zákon dle § 10/2 zdaňuje přepravu v tuzemsku a řeší situace při přepravě z a do JČS vůči tuzemsku. O 3.zemích se zde nehovoří.
      Přeprava z Číny do VB je přepravou vázanou na dovoz a ustanovení § 10/2 se jí netýká - naopak, tuto situaci řeší zmíněný § 69, který přepravu vázanou na dovoz do EU kompletně osvobozuje. Pokud mi nevěříte, zkuste si to ověřit z nezávislého zdroje.
      Zamyslete se nad tím a pochopíte, jak si odporujete, přeprava zboží zahájená v Číně nemůže být předmětem daně dle § 10/2 a ani nemůže být plněním s místem plnění mimo ČR dle zmíněného ustanovení.
      Mohu vřele doporučit literaturu od JUDr. Galočíka, to jeden z mála lidí, kteří to umějí velmi logicky vysvětlit.
      Podrobněji už to nemohu vysvětlit. Budu rád, když se k tomu ještě ozvete.
      Zdraví Marek

    • 29. 8. 2008 10:14

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeprava z hlediska DPH
      Dobrý den pane Marku,
      děkuji za vysvětlení, ale bohužel nemůžu souhlasit s Vaší interpretací §10/2. V tomto odstavci jak už jsem uvedla, není nikde uvedeno, že se týká pouze přeprav tuzemských. Podle tohoto odstavce se pouze určuje místo plnění u přeprav bez ohledu na to jo jaký druh se jedná.
      Zaslala jsem Vám obšírnější odpověď na Váš e-mai . B.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).