Hlavní navigace

Porušení pracovní kázně - napomenutí

  • (neregistrovaný) 213.29.62.---

    25. 8. 2008 14:11

    Dobrý den,

    prosím Vás o radu. Když zaměstnavatel "napomene" zaměstnance písemně pro porušení pracovní kázně, jakou dobu toto napomenutí platí, v jaké době by mohl zaměstnavatel se zaměstnancem ukončit okamžitě pracovní poměr, pokud by se porušení opakovalo? Jak to bude, když zaměstnanec se v tomto období stane práce neschopným? Protože je už předem u tohoto zaměstnance jisté, že nemocný bude, až dostane napomenutí. Bude i pak platit doba, za kterou s ním může zaměstnavatel ukončit okamžitě PP nebo se to o nemoc prodlužuje?
    Děkuji za pomoc Hanka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 8. 2008 14:50

      Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Dobrý den,
      žádný "sazebník napomenutí" v zákoníku práce není. Používá se zde pouze termín "hrubé porušení" pracovní kázně. Pokud si nějaká organizace vytvoří svůj "sazebník", měla by i v něm jednoznačně stanovit, jak dlouho napomenutí trvá. Osobně jsem však přesvědčen, že pokud v zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) není předmětný "sazebník" zmíněn, nesmí být ani v žádném vnitřním předpisu organizace. A pokud i přesto u vás ve firmě takový nějaký je, měla jste s ním být v rámci školení zaměstnanců seznámena již při nástupu do zaměstnání. Pokud ale školení nebylo, je to chyba organizace.
      Pěkný den.

    • 25. 8. 2008 15:03

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Zákoník práce (z.č.262/2006 sb., ve znění pozdějších předpisů), na který odkazujete, pojem "pracovní kázeň" nezná, ani nezná stupeň "hrubé" porušení povinností. V dotazu jsou smíšeny 2 způsoby rozvázání prac. poměru, a to výpověď pro soustavné méně závažné porušování pov. vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci a okamžité zrušení prac. poměru. Má-li se jednat o výpověď z tohoto důvodu, pak zaměstnanec musí být na její možnost upozorněn v posledních 6 měsících. Pro důvod pro okamž. zrušení prac. poměru se nesleduje více skutků, ale musí se jednat o nejvyšší stupeň porušení povinností ... - zvlášť hrubým způsobem, zároveň platí 2měsíční subjektivní a roční objektivní lhůta. Nemoc zaměstnance před výpovědí z tohoto důvodu ani před okamžitým zrušením prac. poměru nechrání, ani nemá vliv na běh uvedených lhůt.

    • 25. 8. 2008 15:26

      Zdeněk (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Dodatek. Ano "hrubé porušení" není, pouze jsem tím shrnul : "...porušení pracovní kázně zvláště hrubým způsobem" a slova "pracovní kázeň jsem neuváděl jako termín ze ZP, ale jako souhrn činností a aktivit, které nesmějí být porušovány, protože jsem nechtěl vypisovat obsah § 106, odst. (4) a jeho písmena. Nenám rád úplné "slovíčkaření", který se většinou nic nikomu nevysvětlí a tady chtějí lidé poradit.
      Prosím tedy, aby jste uvedla podle jakoho § je oněch 6 měsíců a kde jsou ve vztahu k "porušení pracovní kázně" uvedeny ty subjektivní a objektivní lhůty. To chtěla paní Hanka vědět.
      Děkuji.

    • 25. 8. 2008 15:34

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Podívejte se ZP, oddíl zrušení prac. poměru, zejména § 52 a § 58.

    • 25. 8. 2008 15:36

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Lhůta 6 měsíců ve vztahu k upozornění na možnost výpovědi pro méně závažné porušení pov. = § 52 písm. g) ZP,
      subjektivní a objektivní lhůta pro okamžité zrušení PP = § 58 odst. 1 ZP.

    • 25. 8. 2008 15:10

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      Pokud poruši povinnosti hrubým způsobem, pak mohli rovnou přistoupit k okamžitému zrušení a žádné napomenutí mu dávat nemuseli. Pokud už mu napomenutí dali a on to udělá znovu (hrubě poruší), pak mohou ihned přistoupit ke zrušení. Já se domnívám, že Hanka měla na mysli situaci, kdy zaměstnanec porušil pracovní povinnost méně závažně. V tom případě mu lze dát výpověď (ne okamžité zrušení) až poté, co ho napomenou. Pokud to méně závažné porušení zopakuje hned druhý den, tak mu prostě tu výpověď mohou dát hned, protože byla splněna podmínka, že ho v posledních 6ti měsících napomenuli.

    • 25. 8. 2008 15:17

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: porušení pracovní kázně - napomenutí
      >>>Dobrý den,
      >>>
      >>>prosím Vás o radu. Když zaměstnavatel "napomene"
      >>>zaměstnance písemně pro porušení pracovní kázně,
      >>>jakou
      >>>dobu
      >>>toto napomenutí platí, v jaké době by mohl
      >>>zaměstnavatel se zaměstnancem ukončit okamžitě
      >>>pracovní poměr,
      >>>pokud by se porušení opakovalo? Jak to bude, když
      >>>zaměstnanec se v tomto období stane práce neschopným?
      >>>Protože je už předem u tohoto zaměstnance jisté, že
      >>>nemocný
      >>>bude, až dostane napomenutí. Bude i pak platit doba,
      >>>za kterou s ním může zaměstnavatel ukončit okamžitě
      >>>PP
      >>>nebo se to o nemoc prodlužuje?
      >>>Děkuji za pomoc Hanka
      >>
      >>Dobrý den,
      >>žádný "sazebník napomenutí" v zákoníku práce není.
      >>Používá se zde pouze termín "hrubé porušení" pracovní
      >>kázně. Pokud si nějaká organizace vytvoří svůj
      >>"sazebník", měla by i v něm jednoznačně stanovit, jak
      >>dlouho
      >>napomenutí trvá. Osobně jsem však přesvědčen, že pokud

      >
      >Pokud poruši povinnosti hrubým způsobem, pak mohli
      >rovnou přistoupit k okamžitému zrušení a žádné napomenutí
      >mu dávat nemuseli. Pokud už mu napomenutí dali a on to
      >udělá znovu (hrubě poruší), pak mohou ihned přistoupit
      >ke zrušení. Já se domnívám, že Hanka měla na mysli
      >situaci, kdy zaměstnanec porušil pracovní povinnost méně
      >závažně. V tom případě mu lze dát výpověď (ne okamžité
      >zrušení) až poté, co ho napomenou. Pokud to méně
      >závažné porušení zopakuje hned druhý den, tak mu prostě tu
      >výpověď mohou dát hned, protože byla splněna podmínka,
      >že ho v posledních 6ti měsících napomenuli.

      Jenom Vás doplním, že NS ČR rozhodl, že soustavnost je dána v případě, že se zaměstnanec v přiměřeném časovém horizontu dopustí nejméně 3 skutků přibližně stejné intenzity, tj. vždy méně závažným způsobem. Nemusí se jednat o druhově stejné skutky a nepochybně mohou následovat den po dni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).