Hlavní navigace

Rodičovská dovolená

• (neregistrovaný) 82.100.63.---

25. 8. 2008 14:25

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat zda byste mi nemohli odpovědět na moji otázku.

Jsem na MD do ledna 2009 nyní jsem těhotná a dítě se má narodit 03/09 v lednu 09 bych měla nastoupit do práce kde mám stále pracovní poměr, ale mám rizikové těhotenství takže budu v pracovní neschopnosti. Kdo mi bude vyplácet a z čeho se bude počítat nemocenská. A jak to bude potom s mateřskou budu si moci vybrat zda chci být na mateřské 3 nebo 4 roky?
    Děkuji za odpověď.

S pozdravem Krátká

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 8. 2008 14:43

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Rodičovská dovolená
      Den po skončení rodičovské dovolené, která je maximálně do 3 let dítěte (tzn. den po třetích narozeninách dítěte) musíte nastoupit do práce (nebo si dohodnout neplacené volno). Pokud Vás ale lékař uzná práce neschopnou, tak do práce po rodičovské dovolené nastoupit nemůžete a svoji nepřítomnost budete mít omluvenou tou neschopenkou. Nemocenskou bude vyplácet zaměstnavatel nebo sociálka (podle toho, zda jde o velkou či malou organizaci), každopádně neschopenku odevzdáte zaměstnavateli. Počítat se bude z příjmů 12 měsíců zpětně a když v těchto měsících žádný příjem a odpracovaný den není, jde se ždy o další 3 měsíce dozadu, až se najde tříměsíční období, ve kterém jste nějaký příjem a odpracovaný den měla, takže to může být až do doby před mateřskou. 6 týdnů před porodem mu přinesete od lékaře formulář o nástupu na MD a mateřské dávky se budou počítat podobně jako nemocenská. Po skončení MD si můžete požádat o čerpání řádné dovolené a pak o zase o rodičovskou dovolenou nejdéle do 3 let dítěte. Vzhledem k tomu, že Vám bude vyplácena nemocenská a mateřská, budete si moci vybrat variantu pobírání rodičovského příspěveku, o který si požádá na úřadě ihned po skončení MD. (vysvětlení pojmů: mateřská, řádná a rodičovská dovolená jsou názvy volna u zaměstnavatele, zatímco rodičovský příspěvek je státní dávka, navzájem tyto věci spolu nesouvisí).

• 25. 8. 2008 14:47

Krátká (neregistrovaný) 82.100.63.---

Re: Rodičovská dovolená
      Moc děkuji za odpověď.
      S pozdravem Krátká

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).