Hlavní navigace

OSVČ ještě´jednou - prosim poradte

 • (neregistrovaný) 89.190.95.---

  26. 8. 2008 7:49

  Dobrý den, od března 2008 jsem OSVČ. Zaměstnaná jsem byla od 1. 12. 2006 do 29. 2. 2008. Platím řádně zálohy na soc. a zdr. poj. a dobrovolně si platím také nemocenské pojištění. S manželem plánujeme miminko, ze zdravotních důvodů by termín porodu mohl vycházet nejspíše na září - listopad 2009. Chtěla bych vědět zda budu mit narok na rodičovský příspěvek i podporu v mateřstvi.Odrazi se vyse techto prispevku podle celorocniho vykazu zisku?Moc dekuji za odpoved, tohle neni vubec muj obor a nejak se neorientuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2008 16:36

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: OSVČ ještě´jednou - prosim poradte
   Jestli si platíme nemocenské pojištění OSVČ, budete mít na PPM
   nárok.Po skončení PPM si požádáte o RP na dávkách SSP.
   Výši RP ani PPM výše Vašeho zisku neovlivní. Na výši výplaty PPM bude mít vliv částka , kterou zaplatíte na sociálním(nikoli na nemocenském) pojištění na zálohách za rok 2008. Pokud jste si tedy jista, že budete pobírat v r.2009 nem.dávky, zvyšte si jednorázově zálohu např. za listopad, o kolik můžete .Neplaťte tuto částku navíc ale místo obvyklé výše zálohy. Na prosinec zas zaplatíte zálohu obvyklou.Aby Vám byla tato záloha zahrnuta , nesmíte být tento měsíc celý nemocná.Po skončení roku po podání přiznání k dani, bude pojištění vyúčtováno, takže i relativně
   vysoká částka ,kterou můžete do vyúčtování postrádat Vám významně zvýší vyměř.základ sociálního pojištění pro výpočet dávky.
   Píšete,že jste letos začala platit OSVČ pojistné, takže platíte zřejmě minimum.Proto doporučuji zálohu rapidně zvýšit.
   Přesto od nem.dávek nemůžete očekávat nicmoc, pokud budou nižší,než RP,doplácí se na žádost do výše RP a od narození dítěte
   pak požádáte rovnou o RP.
   Výše Vašich příjmů vždy za předcházející rok pak ovlivňuje pobírání přídavků na dítě , která je také dávkou SSP a o kterou žádáte od narození dítěte. Sčítají se příjmy společně posuzovaných osob.

  • 27. 8. 2008 6:55

   Myska (neregistrovaný) 89.190.95.---

   Re: OSVČ ještě´jednou - prosim poradte
   Strasne moc dekuji za vycerpavajici odpoved.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).