Hlavní navigace

Řemeslná živ. - doklady

• (neregistrovaný) 85.70.111.---

26. 8. 2008 8:11

Dobrý den, jsem podnkatel - řemeslná živnost.
    Jsou doklady jako objednávka a smlouva o dílo povin.doklady v DE?
    Musím se zákazníkem uzavírat smlouvy?Nebo stačí pouze fa při předání práce?
    Pokud ano, můžete prosím sdělit, kde se o tom dočtu více?
    Děkuji za ochotu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2008 10:04

pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

Re: řemeslná živ. - doklady
      K DE: Vám poradí určitě někdo jiný, já osobně to nevidím jako povinnost, taky to vždy rpo klienty nedělám, ale k uzavírání smluv-z praxe- pokud nemáte v ruce žádný doklad, že si u Vás zákazník cokoliv objednal, lze očekávat problém, že se budete s někým dohadovat, o tom, co,kdy, za jakou cenu si objednal a budete z něj vymáhat platby, proto doporučuji buď jednoduchou smlouvu o dílo nebo alespoň objednávku, kde budou podstatné náležitosti ujednání uvedeny, pro případ sporu budete mít v ruce doklad.

• 26. 8. 2008 11:14

R. (neregistrovaný) 85.70.111.---

Víte, většinou si beru od klientů zálohu.Problém jsem ještě neměl.
      Jen mě čeká kontrola na ŽÚ a bylo mi řečeno, že pokud smlouvy a objednávky nadělám, můžu dostat pokutu.Chtěl jsem zjistit, co je na tom pravdy.

• 26. 8. 2008 11:23

pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

S tím jsem se ještě nesetkal, já dělám pro známé klienty bez smlouvy a objednávky, jen fakturuji provedenou práci, pro cizí si udělám smlouvičku nebo od nich žádám písemnou objednávku, ale moje účetní mi řekla, že ona to nepotřebuje do účetnictví, pokud jí to dám, zařadí, pokud ne, nic se neděje. Tak počkáme na zkušenější a uvidíme, Třeba se ještě taky něco přiučím.

• 26. 8. 2008 12:52

MM (neregistrovaný) 88.103.196.---

Také se mi vyhrožování ŽÚ v dotazu moc nezdá......Nevím o tom, že by v nějakém zákoně byla stanovena povinost vystavovat smlouvy. Je to spíš o tom, jak jste psal, aby byly jasné smluvní vztahy a povinosti v případě sporu. Je jasné, že snáž se dokazuje, pokud mám v ruce papír. Ale nařízeno to není.........
      Moji klienti uzavírají smlouvy pokud se jedná o nějaké větší dílo (zakázku), v případě drobných řemeslníků to v naprosté většině případů neděláme.

• 26. 8. 2008 13:24

R. (neregistrovaný) 85.70.111.---

Špatně jsem se vyjádřil. Bylo mi to řečeno, ale od známých, kteří na podobné kontrole byli, ne přímo z ŽÚ.
      Ptám se proto, že tomu také nevěřím.
      Chci projít kontrolou bez problémů, je to moje první a nevím na co se připravit.Tak se poptávám a jak vidím, získávám i informace značně zkreslené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).