Hlavní navigace

Zaměstnání invalidního důchodce

 • (neregistrovaný) 77.48.132.---

  26. 8. 2008 8:58

  Dobrý den,
  hodláme zaměstnat na pracovní smlouvu invalidního důchodce ( plný inv.důchod ) a zajímalo by mě, za jakých podmínek.
  Pracoval by jako hlídač a je možné jej zaměstnat na plný pracovní úvazek tj. 8h/denně ? Nehrozí mu riziko, že by mu důchod vzali??? Má baipás na srdci.

  Co musí doložit? Výměr o přiznání důchodu, potvrzení o výplatě důchodu do 30 dnů od nástupu tj. musí si o potvrzení zažádat na OSSZ ?

  Dále jsem se dočetla, že je potřeba doložit zaměstnanci potvrzení správce daně podle místa bydliště poplatníka o tom, že pobírá jiný důchod, jehož jednou z podmínek je, že je plně invalidní!!!!!!! Tomuto znění moc nerozumím!!!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2008 10:13

   Masoun (neregistrovaný) 195.122.193.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Doporučuji vyžádat zdravotní potvrzení, že může práci vykonávat. Pokud se jedná o směnný provoz a práci v noci a obchůzkovou činnost, tak na tuto činnost nám lékaři zaměstnance s touto dignozou nedoporučují. Jinak vyžadujeme pouze výměr o důchodu a v prosinci potvzení (např. výpisem z účtu), že je mu důchod vyplácen, jinak nic.

  • 26. 8. 2008 10:51

   Mar* (neregistrovaný) 77.48.132.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Děkuji a jak je s tou pracovní smlouvou a 8h. pracovní smlouvou? Je to bez probémů?

  • 27. 8. 2008 19:42

   Květuše (neregistrovaný) 89.31.14.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Pokud je plně invalidní tak takovým bych důchod odebrala, když chtějí pracovat , byť jen jako vrátný, apod., proč se tímto nezabývá vláda, kolik je takových plně invalidních , a pracujou?
   Proč mají tento důchod.
   Už z názvu se jedná , že takový člověk je prostě plně invalidní, to se pak pěkně obohacuje a tím okrádá stát o peníze a zabírá místo zdravým-nezaměstnaným vedeným na ÚP.
   Stálo by za to uvést kolik v ČR takových plně invalidních lidí je .

  • 27. 8. 2008 22:31

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Ale ale, proč tak striktní odsudek? Ten člověk má takové postižení, kvůli kterému nemůže vykonávat jakoukoli práci jako ostatní zdraví nebo téměř zdraví (protože skoro každý má nějaký zdravotní problém) a podle toho, jak rozsáhlé to postižení je, dostane buď částečný nebo plný invalidní důchod. Ten člověk má omezený výběr práce a navíc třeba pro svoje postižení nemůže do práce vždy nebo na tak dlouho a výpadek příjmu mu má právě nahradit ten důchod. Ale pokud je mu jakž takž dobře a najde vhodnou práci, může si přivydělat a z jeho příjmů jsou odváděny odvody státu. Představte si, že někdo přijde o nohu, což bezesporu na invaliditu je. Nebo má nějaký druh rakoviny nebo je třeba nevidomý nebo má těžkou osteoporózu.... Má invalidní důchod a Vy byste mu ho vzala proto, že si našel možnost vydělat si? Vždyť kromě zvýšení příjmů si ten člověk třeba pomůže i psychicky. Invalidní i částečně invalidní jsou předvoláváni k posudkové komisi k opakovanému posouzení jejich zdravotního stavu právě na základě povinného ohlášení zaměstnavatele, že u nich tento člověk pracuje (zaměstnavatel toto hlásí na sociálku dle bydliště toho zaměstnance). A schopnost pracovat a vydělávat je jedním z kritérií k posouzení, zda mu důchod nechat či odebrat, zda se náhodou jeho zdravotní stav nezlepšil. Ovšem tomu bez nohy ta noha nenaroste a ten s tím bypassem ho také potřebuje pořád, takže tito jsou stále invalidní, těm důchod náleží. Pracovat mohou v takové práce a v takovém úvazku, který schválí lékař.

  • 28. 8. 2008 1:49

   xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   --------------------------------------
   a navíc - ze zákona tito zam-ci mohou dostávat jen 50% (PID) nebo 75% (ČID) zaručené mzdy, takže na obohacení to určitě není (samozřejmě, mohou dostat i daleko více - píšu jen to nejméně, co říká zákon)
   jde spíš o to, že tito lidé, kteří třeba i celý život pracovali, najednou vážně onemocní, mají těžkou autonehodu apod. a najednou se jim zhroutí svět, protože když ještě nemohou ani pracovat, tak to pro některé je velmi stresující (měla jsem možnost se seznámit s několika lidmi se zbytky zraku - byly to velice chytří a vzdělaní lidé, kteří mají speciální počítač a dělají na něm divy, takže mohou na něm i pracovat bez nějakých větších problémů)
   také tito postižení lidé mají veliký cit v rukou - takže vytvářejí třeba hezkou keramiku
   každý z nás by si měl (pokud ho má) vážit zdraví - nikdo neví, co bude příští dny (jen těch autonehod co je každým dnem) a třeba bude jednou rád, když tu pomocnou ruku mu někdo podá, aby nemusel sedět jen sám doma

  • 28. 8. 2008 7:27

   Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Přiznám se, že mi naskočila husí kůže, když jsem četla názor paní Květuše. Jsem ráda, že paní Jiřka a xy5 už na to odpověděly, protože mojí odpověď by asi moderátoři museli smazat.

  • 28. 8. 2008 7:42

   IR (neregistrovaný) 195.122.198.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Mám invalidní důchod, manžel po úrazu páteře jezdí na vozíku, rozhodli jsme se mít a vychovat dítě. V této situaci máte dvě možnosti - zůstat u invalidních důchodů, které zdaleka nedosahují celostátního průměru a žádat neustále o další sociální dávky, nebo pracovat, být nezávislí a žít s určitým omezením takřka "normálně". Oba pracujeme. Práce je nenahraditelná pro psychiku i pro peníze. Dnes má synek VŠ, trochu jsme cestovali. Vy, kteří hudráte na naše dva příjmy si uvědomte, jen těžkostí s dopravou a jak je doprava drahá. Nezáviďte a buďte rádi, že si všude můžete dojít.

  • 28. 8. 2008 7:44

   IR (neregistrovaný) 195.122.198.---

   Re: Zaměstnání invalidního důchodce
   Děkuji za reakce paní Líby, xy i paní Jiřky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).