Hlavní navigace

Převzetí půčky nového zaměstnance

  • (neregistrovaný) 212.111.9.---

    26. 8. 2008 10:30

    Dobrý den,

    1.9. nám nastupuje nový zaměstnanec, v bývalé firmě, kde končí 31.8. měl půjčku na bytové účely, po dohodě s naší firmou nám přišla z jeho bývalé firmy výzva k úhradě doplatku jeho půjčky ve výši 106 840,-. Měli stanoven úrok 5%.

    Prosím o radu, je potřeba uzavírat smlouvu o převzetí dluhu (pokud ano, prosím měl by jste někdo mustr této smlouvy a uzavřít tuto s jeho ex zaměstnavatelem nebo přímo s ním?) nebo je výzva k úhradě dostačujícím dokumentem? Dále prosím o názor, zda je dle vás úrok 5% obvyklý?

    Říkala jsem si, že bychom firmě poslali celých 106 840,- (peníze musí být odeslány max zítra, aby je v pátek 29.8. měli na účtu), přičemž by nám po nástupu zaměstnance vyzvala k úhadě 6 840,- a pak by půjčka byla jen 100 000,- a využila bych § 6/9l a půjčku dala jako bezúročnou?

    Lze to takto provést? Prosím poraďte ....

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2008 10:44

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      >Dobrý den,
      >
      >1.9. nám nastupuje nový zaměstnanec, v bývalé firmě,
      >kde končí 31.8. měl půjčku na bytové účely, po dohodě s
      >naší firmou nám přišla z jeho bývalé firmy výzva k
      >úhradě doplatku jeho půjčky ve výši 106 840,-. Měli
      >stanoven úrok 5%.
      >
      >Prosím o radu, je potřeba uzavírat smlouvu o převzetí
      >dluhu (pokud ano, prosím měl by jste někdo mustr této
      >smlouvy a uzavřít tuto s jeho ex zaměstnavatelem nebo
      >přímo s ním?) nebo je výzva k úhradě dostačujícím
      >dokumentem? Dále prosím o názor, zda je dle vás úrok 5%
      >obvyklý?
      >
      >Říkala jsem si, že bychom firmě poslali celých 106
      >840,- (peníze musí být odeslány max zítra, aby je v pátek
      >29.8. měli na účtu), přičemž by nám po nástupu
      >zaměstnance vyzvala k úhadě 6 840,- a pak by půjčka byla jen
      >100 000,- a využila bych § 6/9l a půjčku dala jako
      >bezúročnou?
      >
      >Lze to takto provést? Prosím poraďte ....

      zam-ec k Vám má nastoupit 1.9. (co když nenastoupí?), ale už zítra chcete odeslat přes 100 000 Kč za jeho půjčku? Vždyť to je snad proti předpisům (a proti logice) - jak to máte ošetřené po právní stránce?
      Proč byste odesílali peníze - ještě bych snad pochopila, že mu to budete nějak srážet na dohodu (muselo by se právně ošetřit). Nebo je ten bývalý zam-tel nějak s Vaší firmou provázán?
      >

    • 26. 8. 2008 10:52

      Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      --- díky za reakci. Nastoupí určitě, je to dohodnuto, už u nás dříve pracoval a kvůli nám dal v současné firmě výpověď.

      My ten zbytek půjčky převezmeme, tzn. zaplatíme jeho bývalému zaměstnavateli a s ním uzavřeme dohodu o srážkách a budeme strhávat z platu.

      Jedná se mi právě o to smluvní ošetření, druhá věc je, že jsem si říkala, že bychom teoreticky mohli uzavřít smlouvu o půjčku dle ObčZ a tím pádem bychom byli z obliga, protože i kdyby byla půjčka bezúročná tak nic zaměstnanci dodaňovat nebudeme a jen on by měl majetkový prospěch zdanit darovací daní ...

      Špekulujeme, aby to všechny zúčastněné nejméně bolelo ...

    • 26. 8. 2008 12:25

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      tak nevím, jestli se z dodaňování můžete vyvléct půjčkou dle OZ, pořád je ten nulový úrok prospěchem Vašeho zaměstnance a ten mu musíte zdanit. Obzvlášť když je evidentní, že pokud by nebyl Vaším zam-cem, tak byste mu nepůjčili...

    • 26. 8. 2008 12:29

      Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      -- OK, tedy pokud bych mu u zaměstnanecké půjčky dala úrok 5% jako původní firma, lze říci, že to cena obvyklá u půjčky 106 840,- na bytové potřeby? Nebo mohu udělat, co jsem navrhovala, tj. poslat ex zamtl celou částku a hned po nástupu tj. 1.9. si nechat splatit 6 840,- (vypočítám úroky od středy 27.8. do 1.9.) a pak půjčku překvalifikovat na bezúročnou - splnění §6/9l? Čím si od něj nechat bytové potřeby doložit?

    • 26. 8. 2008 13:44

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      Myslím, že takto by to šlo. Doložit bych to chtěla třeba výpisem katastru a pokud tam nemá trvalé bydliště, tak alespoň čestným prohlášením, že tam bydlí.

    • 26. 8. 2008 15:56

      Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      --- moc díky za pomoc, udělám to tedy tak, že 100tis překvalifikuji na bezúročnou půjčku, bude to lepší pro všechny.
      Jestli se můžu zeptat, pokud souhlasí se srážkou půjčky, musím mu nechat k výplatě nějaké minimum nebo když s tím souhlasí, pak mohu strhnout kolik chci? Děkuji.

    • 26. 8. 2008 20:58

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      Minimum (počítané stejně jako u exekuce) mu musíte nechat vždycky. O výši splátky byste se s ním měla dohodnout, resp. mělo by to být součástí dohody o půjčce.

    • 27. 8. 2008 8:20

      Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Převzetí půčky nového zaměstnance
      -- díky moc za odpovědi a pomoc. Veronika

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).