Hlavní navigace

Prosím o radu - DPH

  • (neregistrovaný) 85.71.106.---

    26. 8. 2008 11:05

    Dobrý den, musí se OSVČ zaregistrovat k DPH, když poskytne službu slovenské firmě na nemovitosti, která se někdy bude nacházet na území ČR, někdy na Slovensku? Děkuji za pomoc, nevím si rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2008 13:44

      Marek (neregistrovaný) 85.160.99.---

      Re: Prosím o radu - DPH
      Dobrý den,
      v první řadě si myslím, že je třeba si uvědomit, co to je nemovitost. Nemovitost definují stavební předpisy jako stavbu spojenou se zemí pevným základem. ZDPH pak chápe služby poskytované na nemovitosti poněkud šířeji (jsou to třeba žací práce, kácení stromů apod.), ale pořád se jedná služby spojené s něčím, co je se zemí pevně spojeno.
      Z toho, co Vy píšete bych dovozol, že se jedná o nějakou dočasnou nebo mobilní stavbu, pak ale nejde o služby spojené s nemovitostí dle § 10/1 ZDPH, ale o práce na věci movité dle § 10/4/c. Pokud takové práce provedete na Slovensku pro osobu povinnou k dani na Slovensku (tj.podnikatele), nemusíte se registrovat, povinnost přiznat daň přechází na něho. Plnění uvedete v ř. 510 DAP a vystavíte DD dle § 33 ZDPH. Den povinnost přiznat toto plnění je den uskutečnění nebo den zaplacení, podle toho, co nastane dříve.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).