Hlavní navigace

Pracovní úraz v době přestávky

 • (neregistrovaný) 92.243.205.---

  26. 8. 2008 20:40

  Dobrý den, omlouvám se, ale tento případ jsem zde nenašla: pracovní úraz se stal v době přestávky, ale na pracovišti (kde se kromě práce i svačí - i když "svačinárna" existuje:)). Přestávka je neplacená. Šéfové úraz nechtějí uznat. Je to tak v pořádku?
  Díky všem za odpověď a přeji hezký den.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 8. 2008 6:51

   Lenka S. (neregistrovaný) 80.188.34.---

   Re: Pracovní úraz v době přestávky
   Dobrý den, my jsme měli obdobný případ. Máme ve firmě jídelnu a paní šla po schodech z oběda a má něco s kotníkem. Pracovní obuv měla na sobě. Byl jí uznán pracovní úraz. Je to prostě ve firmě, tak ase jedná o pracovní. Teď záleží na Vašem zaměstnavateli a bezpečákovi a okolnostech události, zda se bude doplácet do 100% nebo se pokrátí.

  • 27. 8. 2008 11:07

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Pracovní úraz v době přestávky
   Mně to přijde ošidné z toho důvodu, že se může stát, že zranění může být tak závažné, že jí zůstanou následky, diky nimž nebude moci konat dále svoji práci, a kdyby jí zaměstnavatel musel dát výpověď z toho důvodu, ještě by měla nárok na 12 odstupných. Také může dlouhodobě marodit a dovolená přitom nebude krácena. A to všechno proto, že se jí to stalo vlastně v době jejího volna, které s prací nesouvisí.

  • 27. 8. 2008 11:42

   anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: Pracovní úraz v době přestávky
   Je nutné si povšimnout věty druhé ustanovení § 274 odst. 1 zákoníku práce, která výslovně z přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů vylučuje cestu do zaměstnání a zpět, stravování, ošetření a vyšetření ve zdravotnickém zařízení a cestu k nim a zpět, která není konána v objektu zaměstnavatele.
   Platí proto, že pokud zaměstnanec utrpí úraz cestou do závodní jídelny v areálu zaměstnavatele, bude se považovat tento úraz za úraz pracovní, pokud však v době přestávky na jídlo si vyjde mimo objekt zaměstnavatele zakoupit občerstvení a utrpí při tom úraz, pak se o pracovní úraz nejedná. Obdobně se postupuje i v případech lékařského vyšetření. Utrpíli zaměstnanec úraz cestou k lékaři v objektu zaměstnavatele, pak jde o úraz pracovní, ať důvod návštěvy lékaře byl jakýkoliv. Pokud ale utrpí úraz na cestě k lékaři mimo areál zaměstnavatele, nemůže zaměstnavatel za tento úraz nést odpovědnost.

   Citace - Nejvyšší soud ČR Rc 21 Cdo 1824/2005: „Z hlediska posouzení, zda cesta ke stravování, na které zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, byla konána v objektu zaměstnavatele (§ 25 odst. 3 nařízení vlády č. 108/1994 Sb.) (dnes § 274 odst. 1 zákoníku práce), je rozhodující, zda jde o prostory (budovy, prostranství) ve sféře dispozice zaměstnavatele, kde je zaměstnanec povinen podrobit se pokynům zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; utrpíli zaměstnanec úraz mimo rámec těchto prostor, není z tohoto hlediska významné, že cesta po veřejném prostranství byla k místu stravování jediným možným přístupem.“

  • 27. 8. 2008 12:28

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Pracovní úraz v době přestávky
   Ano, vím že se to tak posuzuje, přesto se mně to nelíbí, že je úraz v jeho volnu posuzován jako pracovní se všemi důsledky, přestože se vlastně v souvislosti s prací nestal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).