Hlavní navigace

FO,soukr.auto na jmeno FO a náhrady????

  • (neregistrovaný) 89.176.141.---

    26. 8. 2008 20:53

    Dobrý večer,
    někde jsem se dočetla něco,co mi připadá jako hloupost,ale už o tom přemýšlím a tak se ptám:
    FO používá své soukr.auto ,které je v TP na jeho jméno,ale není v majetku firmy a vede DE,k podnikání.
    Jaké výdaje dá do nákladů?
    Můj názor: optřebení za 1km = 4,10kč + vypočtenou spotřebu PHM,kdy cenu PHM mohu použít až dle pokynů v r.2009 na rok 2008.
    Nemohu si dát přímé dokldady o zaplacení PHM ani jiné náklady spojené s provozem vozidla.
    Může mi Někdo tento názor potvrdit nebo vyvrátit a potom proč je to jinak?
    Mimochodem jsem si někde přečetla,že pokud je podnikatel a své auto,kde je napsaný sám jako majitel,chce použít pro podnikání,pak dává přímé náklady dle dokladů.ale to je to vo se mi nezdá.
    Děkuji Dana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 8. 2008 21:21

      linda (neregistrovaný) 88.101.48.---

      Re: FO,soukr.auto na jmeno FO a náhrady?
      Je to tak, jak píšete. Pokud nemáte auto v OM, tak nemůžete dát do výdajů doklady od PHM, doklady od oprav a udržování apod. Uplatníte amortizaci + vypočtenou spotřebu PHM, kterou se OSVČ za rok 2008 dozví až začátkem roku 2009 (musíte si vést knihu jízd, ze které bude patrné, kolik km jste najela služebně a z toho vypočítáte amortizace + náhradu PHM). Silniční daň budete platit jen za ty měsíce, kdy jste auto používala k podnikatelským účelům.

    • 26. 8. 2008 21:27

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: FO,soukr.auto na jmeno FO a náhrady?
      V §24/2/k/3 je také věta:
      Použije-li poplatník ceny vyšší, je povinen je doložit doklady o jejich nákupu.
      Přesvědčte se zde v sekci zíkony-zákon o daniz příjmů

    • 26. 8. 2008 21:33

      dana (neregistrovaný) 89.176.141.---

      Re: FO,soukr.auto na jmeno FO a náhrady?
      Děkuji moc.Dana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).