Hlavní navigace

dobropis nebo vrubopis

• (neregistrovaný) 88.103.108.---

26. 8. 2008 22:26

Dobrý večer,
    mám problém jak nazvat a zaúčtovat následující doklad - v loňském roce jsme zaplatili zálohy na zboží, které nebylo dodáno. DPH bylo vyúčtováno. Nyní by firma, které byly zálohy zaplaceny měla peníze vrátit, bohužel to jde ale přes soud a já musím na požadovanou částku vystavit doklad. Mohu to nazvat dobropis nebo zálohová faktura? Nebo snad vrubopis, s tím ale nemám zkušenosti. Díky za odpověď v pozdní noci.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2008 8:48

Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

Re: dobropis nebo vrubopis
      ---
      Jestli správně chápu - chcete si sami vydobropisovat původní daňový doklad k přijaté platbě ? Nejsem si jistá, jesti můžete něco takového vystavit, spíše bych řekla, že ne, přečtěte si např.odstavec 1 §43 - "plátce, který uskutečnil původní zdanitelné plnění, je povinen vyhotovit pro plátce, pro kterého uskutečnil ..."

Ten doklad Vám má sloužit k jakému účelu?

• 27. 8. 2008 10:57

pája (neregistrovaný) 88.103.108.---

Doklad slouží jako podklad pro právní oddělení jakou sumu nárokovat u soudu vůči příslušné firmě. Taky si myslím, že dobropis není to pravé.

• 27. 8. 2008 13:17

Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

Tuto situaci bych rozhodně neřešila takovýmto způsobem, jelikož by to nebyl doklad v souladu se zákonem o DPH.
      §42/3" Plátce je povinen opravit výši daně, pokud dojdek vrácení platby..." K vrácení platby nedošlo takže Vám ani nemůže vystavit žádný doklad, když ji vrátit nechce :-)
      Podkladem pro právníky by dle mého laického názoru měla být zaplacena záloha = pohledávka + smlova ve které se zavazuje k dodávce a ne nějaký doklad, který si vymyslíte.
      Měla taky jsem případ, že jsem vystavila "vrubopis" na firmu za nedodané zboží ale jednalo se o obchod mimo EU - tedy bez vlivu na DPH ( tato společnost místo aby nám vystavila credit note po nás požadovala vyúčtování chybějícího množství).
      Ale tohle se s Vašim případem nedá srovnávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).