Hlavní navigace

dobropis nebo vrubopis

 • (neregistrovaný) 88.103.108.---

  26. 8. 2008 22:26

  Dobrý večer,
  mám problém jak nazvat a zaúčtovat následující doklad - v loňském roce jsme zaplatili zálohy na zboží, které nebylo dodáno. DPH bylo vyúčtováno. Nyní by firma, které byly zálohy zaplaceny měla peníze vrátit, bohužel to jde ale přes soud a já musím na požadovanou částku vystavit doklad. Mohu to nazvat dobropis nebo zálohová faktura? Nebo snad vrubopis, s tím ale nemám zkušenosti. Díky za odpověď v pozdní noci.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 8. 2008 8:48

   Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

   Re: dobropis nebo vrubopis
   ---
   Jestli správně chápu - chcete si sami vydobropisovat původní daňový doklad k přijaté platbě ? Nejsem si jistá, jesti můžete něco takového vystavit, spíše bych řekla, že ne, přečtěte si např.odstavec 1 §43 - "plátce, který uskutečnil původní zdanitelné plnění, je povinen vyhotovit pro plátce, pro kterého uskutečnil ..."

   Ten doklad Vám má sloužit k jakému účelu?

  • 27. 8. 2008 10:57

   pája (neregistrovaný) 88.103.108.---

   Re: dobropis nebo vrubopis
   Doklad slouží jako podklad pro právní oddělení jakou sumu nárokovat u soudu vůči příslušné firmě. Taky si myslím, že dobropis není to pravé.

  • 27. 8. 2008 13:17

   Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

   Re: dobropis nebo vrubopis
   Tuto situaci bych rozhodně neřešila takovýmto způsobem, jelikož by to nebyl doklad v souladu se zákonem o DPH.
   §42/3" Plátce je povinen opravit výši daně, pokud dojdek vrácení platby..." K vrácení platby nedošlo takže Vám ani nemůže vystavit žádný doklad, když ji vrátit nechce :-)
   Podkladem pro právníky by dle mého laického názoru měla být zaplacena záloha = pohledávka + smlova ve které se zavazuje k dodávce a ne nějaký doklad, který si vymyslíte.
   Měla taky jsem případ, že jsem vystavila "vrubopis" na firmu za nedodané zboží ale jednalo se o obchod mimo EU - tedy bez vlivu na DPH ( tato společnost místo aby nám vystavila credit note po nás požadovala vyúčtování chybějícího množství).
   Ale tohle se s Vašim případem nedá srovnávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).