Hlavní navigace

Operativní leasing

• (neregistrovaný) 62.177.84.---

27. 8. 2008 7:27

Dobrý den,
    jsem účetní začátečnice. Šéf mi naznačil, že bude kupovat podval na převážení strojů podval. Kupovat ho bude na operativní leasing.
    Může te mi někdo poradit jak to funguje a jak se účtuje? Na konci leasingu chce odkoupit. Vím, že daňově uznané náklady pak souvisí se zůstatkovou hodnotou.
    Případně nějaký odkaz kde bych se s tím blíže seznámila.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2008 11:13

DanielaM (neregistrovaný) 62.245.74.---

Re: Operativní leasing
      U operativního leasingu nemůžete na konci "odkoupit", ale předmět leasingu vrátit.

• 27. 8. 2008 11:35

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

I u operativního leasingu lze předmět pronájmu odkoupit. Nájemce ale nemá povinnost předmět nájmu odkoupit, stejně tak projímatel nemá povinnost po ukončení nájemního vztahu předmět nájmu prodat. U leasingu je povinnost nájemcem odkoupit a pronajímatelem prodat. U operativního leasingu se řídíte § 24 odst. 5. U leasingu § 24 odst. 4.
      Pokud nesplníte podmínky pro uplatnění nájemného jako daňového nákladu, pak neuznané nájemné při odkoupení vstupuje do ceny odkoupeného předmětu nájmu (§ 29).
      Při nesplnění podmínek uvedených v § 24/4 a § 24/5 FO upraví základ daně z příjmů v roce ukončení námu, PO podávají dodatečná přiznání za uplynulá období.

• 27. 8. 2008 11:52

Jíťa (neregistrovaný) 62.177.84.---

Díky moc za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).