Hlavní navigace

Zdravotní pojištění

  • (neregistrovaný) 62.141.0.---

    27. 8. 2008 12:10

    Mám u zaměstnavatele povoleno neplacené volno do 4 let věku druhého dítěte. Nyní jsem zrušila na sociálce výplatu rodičovského příspěvku, protože budu dávat dítě na 6 hodin do školky. Kdo za mě bude platit zdravotní pojištění?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2008 12:15

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Zdravotní pojištění
      Pravděpodobně budete muset nahlásit zam-teli, že už za Vás není plátcem ZP stát a budete muset zam-teli každý měsíc donést 1080 Kč, aby z neplac. volna srazil ZP. Jak je staré 2. dítě?

    • 27. 8. 2008 12:22

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Zdravotní pojištění
      I kdyby to starší dítě bylo také předškolní (do 7 let), zřejmě i to bude chodit do školky na víc než 4 h denně, takže ona tu kategorii osoba pečující o dítě do 7 let nebo o 2 do 15 let splňovat nebude.

    • 27. 8. 2008 12:34

      Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

      Re: Zdravotní pojištění
      Já myslela, že když mám i to mladší dítě do 7 let, tak za mě bude plátcem stát. To tak není? A pak když jsou dnes možné 3 varianty rodičovského příspěveku, a já bych si vybrala pobírat jen ten do 2 let věku dítěte, ale v zaměstnání bych požádla o rodičovsokou do 3 let věku dítěte, tak to ten třetí rok také za mě neplatí zdravotní?

    • 27. 8. 2008 12:57

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: Zdravotní pojištění
      Zádrhel je v té školce, protože abyste mohla být osobou celodenně pečující o dítě, nemohlo by být ve školce 6 hodin.
      Zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997, § 7, 1 l).

    • 27. 8. 2008 13:11

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Zdravotní pojištění
      Je to tak. Po dobu rodičovské dovolené jste byla státem pojištěna z titulu "na rodičovské dovolené" (tak je to i dnes, kdy si vybere variantu rod. příspěvku do 2 let, ale na rodičovské je 3 roky - po dobu rodičovské je pojištěna státem). Po 3. narozeninách dítěte skončila rodičovská, ale protože jste pobírala rodičovský příspěvek, byla jste pojištěna z titulu "pobírající rodičovský příspěvek". Abyste mohla být pojištěna z titulu "celodenně a řádně pečující o 1 dítě do 7 nebo o 2 děti do 15 let", musela by být splněna podmínka, že předškolní dítě navštěvuje školku max. 4 h denně a školní dítě po dobu vyučování. Kdybyste dávala nadále dítě do školky jen na 4 h denně, tak byste do 4 let zároveň ještě pobírala ten rod. příspěvek a po 4. narozeninách, až už na příspěvek není nárok, byste byla pojištěna právě z toho titulu "osoba pečující celodenně a řádně...". Když dáte dítě do školky na 6 hodin, tak nejenže není nárok na rodičovský příspěvek, ale ani nesplníte tu podmínku pro celodenní péči. Pokud byste v takové situaci měla např. ještě další 2 školní děti, které by byly ve škole jen po dobu vyučování, pak byste tu podmínku splňovala, i kdyby to nejmladší bylo ve školce celý den.

    • 27. 8. 2008 13:31

      Milka (neregistrovaný) 62.141.0.---

      Re: Zdravotní pojištění
      Ještě, to za mě zaměstnavatel bude platit zdr.poj.a já mu budu peníze dávat? A jak se to zdr.poj.dozví, že už nejsem pojištěncem státu?

    • 27. 8. 2008 13:38

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Zdravotní pojištění
      oni Vás odhlásí (ti, co Vám vypláceli rodič. příspěvek) a Vy jste povinna nahlásit zam-teli, že již rodič. příspěvek nepobíráte (tudíž nejste v kateg., za kterou je plátcem ZP stát) a také byste tuto skutečnost měla nahlásit ZP (do 8 kal. dnů jste povinna hlásit každou podstatnou změnu - a toto je velmi zásadní změna)
      pokud byste to nechala - narůstal by dluh, který byste musela uhradit (včetně příp. penále), příp. by Vám byla nařízena exekuce

    • 27. 8. 2008 13:49

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Zdravotní pojištění
      >>
      >>>

      >>>dítě po dobu vyučování. Kdybyste dávala nadále dítě
      >>>do
      >>>školky jen na 4 h denně, tak byste do 4 let zároveň
      >>>ještě pobírala ten rod. příspěvek a po 4.
      >>>narozeninách,
      >>>až už na příspěvek není nárok, byste byla pojištěna
      >>>právě z toho titulu "osoba pečující celodenně a
      >>>řádně...". Když dáte dítě do školky na 6 hodin, tak
      >>>nejenže
      >>>není nárok na rodičovský příspěvek, ale ani nesplníte
      >>>tu
      >>>podmínku pro celodenní péči. Pokud byste v takové
      >>>situaci měla např. ještě další 2 školní děti, které
      >>>by
      >>>byly ve škole jen po dobu vyučování, pak byste tu
      >>>podmínku splňovala, i kdyby to nejmladší bylo ve
      >>>školce celý
      >>>den.
      >>Ještě, to za mě zaměstnavatel bude platit zdr.poj.a
      >>já
      >>mu budu peníze dávat? A jak se to zdr.poj.dozví, že
      >>už
      >>nejsem pojištěncem státu?
      >
      >oni Vás odhlásí (ti, co Vám vypláceli rodič.
      >příspěvek) a Vy jste povinna nahlásit zam-teli, že již rodič.
      >příspěvek nepobíráte (tudíž nejste v kateg., za kterou
      >je plátcem ZP stát) a také byste tuto skutečnost měla
      >nahlásit ZP (do 8 kal. dnů jste povinna hlásit každou
      >podstatnou změnu - a toto je velmi zásadní změna)
      >pokud byste to nechala - narůstal by dluh, který byste
      >musela uhradit (včetně příp. penále), příp. by Vám
      >byla nařízena exekuce

      samozřejmě, že zam-tel Vás také bude muset odhlásit na ZP z kateg., za kterou je plátcem ZP stát
      nebo budete muset nastoupit do práce, podnikat apod. - kde bude ZP sráženo

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).