Hlavní navigace

Neplacené volno místo RD

• (neregistrovaný) 194.228.235.---

27. 8. 2008 15:31

Dobrý den, prosím o radu. Kamarádka je 2,5 roku na RD nyní zjistila že je u zaměstnavatele vedená místo RD na neplaceném volnu. Co to znamená pro ni, a co pro toho zaměstanavatele? Kde všude to musí hlásit? Hrozí jí za to finanční postih?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2008 15:44

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Neplacené volno místo RD
      Z jakého důvodu je vedená na nepl. volnu? Kdy budou dítěti 3 roky? Požádala po mateřské o rodičovskou dovolenou? I kdyby nepožádala, tak by nemohla být jen tak vedena na nepl. volnu, protože o nepl. volno se také žádá.

• 28. 8. 2008 9:45

KLJ (neregistrovaný) 194.228.235.---

Na neplaceném volnu je vedena "protože to prý zblbla účetní", dítěti budou 3 roky 17.11.2008. Jestli napsala žádost o rodičovskou to netuším, ale i kdyby ne tak by přeci musela zařádat o to neplacené volno, jinak by měla absenci. Přijde mi to celé jako pěknej podraz od zaměstnavatele!

• 28. 8. 2008 10:07

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

já přemýšlím, na co to má vliv - pokud doložila, že pobírá rodič. příspěvek, tak i z neplac. volna se ZP nesráží, z rodič. dovolené také ne (takže tam by dluh být neměl), na ELDP bude tato doba vykřížkovaná, ať se jedná o neplac. volno nebo o rodič. dovolenou - pokud neměla v měsíci žádný příjem
      pokud nastoupí zpět do práce a bude z nějakého důvodu potřeba určit dobu na DVZ (např. pro nemoc. dávky, další PPM apod.) - neplac. volno i rodič. dovolená - to je oboje vyloučená doba
      možná to má vliv na nějaké výhody, které dává zam-tel (to nevím - třeba jsou ženy na rodič. dovolené zvýhodněny, že na to mají nárok, kdežto ten, kdo je na neplac. volnu, nikoliv)
      za rodič. dovolenou, neplac. volno - není nárok na dovolenou
      myslím, že až tak velký problém v tom nevidím (správně ale má být vedena na rodič. dovolené)
      o neplac. volno (oficiálně) by mohla požádat až po 3.roce dítěte - ale s tím nemusí zam-tel souhlasit
      až půjde do důchodu, tak rodným listem dítěte může doložit dobu péče (pokud by z nějakého důvodu jí to tam chybělo)
      ale můžete si zažádat o výpis dob zaměstnání (Informativní osobní list důchodového pojištění) na ČSSZ v Praze (když si zažádáte příští rok touto dobou, tak byste měla mít jasno, jak je od zam-tele vedeno)
      více o IOLDP na www.cssz.cz nebo jsou letáčky na každé OSSZ

• 28. 8. 2008 10:47

KLJ (neregistrovaný) 194.228.235.---

Tak jsem v tom pěkně zamotaná, myslela jsem že když je zaměstnanec veden na neplaceném volnu musí si sám hradit ZP?
      Šlo jí právě o to aby ho po ní někdo nepožadoval, zda bude stačit dojít na pojišťovnu a tuto chybu nahlásit a dodat doklad o rodičovské?
      Navíc je nyní znovu těhotná takže zřejmě nemůže u zaměstnavatele uplatnit nárok na MD nebo ano když jí vede na tom neplaceném volnu?

• 28. 8. 2008 11:01

>Tak jsem v tom pěkně zamotaná, myslela jsem že když je
      >zaměstnanec veden na neplaceném volnu musí si sám
      >hradit ZP?

to záleží na tom, zda je nebo není v kategorii, za kterou je plátcem ZP stát - pokud pobírá rodičovský příspěvek, je v kategorii, za kterou je plátcem ZP stát, takže z neplaceného volna se ZP nesráží (neplatí)

>Šlo jí právě o to aby ho po ní někdo nepožadoval, zda
      >bude stačit dojít na pojišťovnu a tuto chybu nahlásit
      >a dodat doklad o rodičovské?

ať dojde na svou ZP a doloží, že pobírá rodič. příspěvek a zeptá se při té příležitosti, jak je tam vedena - a ověří si, že NIC nedluží

>Navíc je nyní znovu těhotná takže zřejmě nemůže u
      >zaměstnavatele uplatnit nárok na MD nebo ano když jí vede
      >na tom neplaceném volnu?

pokud je zaměstnankyní, tak bude jí další PPM bude vyplácena - protože jde na další PPM do 4 let dítěte, tak se bude posuzovat 2 rozhodná období - nyní, před tímto PPM a DVZ, který měla při předchozí PPM. Který bude pro ni výhodnější, ten se použije (i bez žádosti zaměstnankyně)

• 29. 8. 2008 8:42

jen jsem zapomněla napsat, že potvrzení o tom, že stále pobírá rodič. příspěvek, by měla doložit i zam-teli (není to povinnost, ale pokud je nějaký zádrhel mezi ní a zam-telem, pak je lepší to dodat)
      původní dopis (kopii) o přiznání vyplácení rodič. příspěvku - předpokládám - zam-teli doložila
      jde o to, aby ji zam-tel stále vedl jako osobu, za kterou je plátcem ZP stát (a potom se ve Vašem příp. žádné ZP nesráží, neodvádí) - raději si ověřte i přímo u zam-tele, že je to tak (jinak by musel vyřídit sám, tedy zam-tel, přímo se ZP)
      každopádně by žádný dluh u ZP (tedy ani u zam-tele) mít neměla

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).