Hlavní navigace

Školení zam - Chorvatsko - stravné?

  • (neregistrovaný) 212.111.9.---

    27. 8. 2008 16:40

    Naši zaměstnanci se minulý měsíc školili v Chorvatsku. Jedná se o jednoroční firemní školení, které od tohoto roku budeme realizovat a to z toho důvodu, že je to mnohem efektivnější než jednodenní.

    Zaměstnaci se proškolí na vše co je potřeba + dostanou info o firmě atd.

    Stojím si za tím, že si zaměstnanci musí napsat cesťáky, přestože jim byla poskytnuto ubytování s polopenzí (stravné se bude jen krátit) a vlastně nic neplatili.

    Co vy na to? Náš jednatel tvrdí, že neexistuje ... -(

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 8. 2008 18:31

      VH (neregistrovaný) 89.176.209.---

      Re: Školení zam - Chorvatsko - stravné?
      Zaměstnanci nemusí v tomto směru nic, protože zaměstnavatel je ten, kdo má povinnost písemně stanovit podmínky, které mohou mít vliv na poskytnutí a výši cestovních náhrad. Písemná forma se nevyžaduje pouze v případě, že právo zaměstnance na cestovní náhrady je nezpochybnitelné a zaměstnanec na jejím dodržení netrvá. Zmiňujete-li krácení stravného, pak předpokládám, že s jeho mírou byli zaměstnanci seznámeni před vysláním na pracovní cestu (například právě v "cestovním příkazu"), jinak nepřichází v úvahu.

    • 27. 8. 2008 18:40

      VB (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Školení zam - Chorvatsko - stravné?
      --- na školení nám odborník na cestovní náhrady tvrdil, že není možné, aby zaměstnanec se vzdal práva na cestovné a u týdenního školení evidentně je nárok na cestovní náhrady. S krácení stravného za polopenzi jsou zaměstnanci seznámení - směrnice, za každé poskytnuté jídlo se krátí 10% stravného.

      Prosím dle čeho je možné, jak píšete, že se nevyžaduje písemná forma cestovného?

    • 27. 8. 2008 18:45

      VH (neregistrovaný) 89.176.209.---

      Re: Školení zam - Chorvatsko - stravné?
      Já jsem nenapsala, že se zaměstnanec vzdává práva na poskytnutí cestovních náhrad (takový úkon by skutečně byl neplatný), ale za podmínek § 153 odst. 2 zákoníku práce může netrvat na písemné formě pro stanovení podmínek pracovní cesty, které mohou ovlivnit právo na cestovní náhrady.

    • 27. 8. 2008 18:52

      VB (neregistrovaný) 212.111.9.---

      Re: Školení zam - Chorvatsko - stravné?
      -- omlouvám se, špatně jsem Vás pochopila, tedy verdikt zní, i na školení je povinností napsat cesťák a zaměstnanec má nárok na krácené stravné (je-li s krácením seznámen, jinak plné stravné)? Díky za trpělivost ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).