Hlavní navigace

Začínám - živnostenské oprávnění

• (neregistrovaný) 90.176.233.---

29. 8. 2008 9:30

Prosím o radu, chci si požádat o živ. oprávnění - jaký je postup?? Na ŽÚ vyplním žádost - ohlášení živností, které chci vykonávat.Tím už i oznámím na zdr. poj a soc. a FÚ??? Jsem zaměstnanec na hlavní prac. poměr. Živnost bude vedlejší. Jaký je prosím postup jak zálohy neplaTÍM??? Moc děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2008 9:39

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: začínám - živnostenské oprávnění
      Tyto další věci budete řešit až vám bude vydáno živn.oprávnění. To samo o sobě ještě nezakládá povinnost platrit zálohy. Až když zaghájíte činnost. Pak se musíte přihlásit na zdr.poj, soc. a FÚ. Toto však má za Vás vyřídit podle zákona od 1,8, 2006 Váš přísl.ŽÚ.

• 29. 8. 2008 10:31

P. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Takže jsem to pochopila dobře vyplním žádost-ohlášení formulář nebo jak tomu říkají na jakémkoli ŽÚ a ten to všude oznámí nebudu muset běhat po pojišťovnách,FÚ a sociálkách.Co výpis z rejstříků trestů už si to také mohou ověřit on-line?? Jak dlouho se na něj teď po novu čeká myslela jsem že je to vyřízené hned ten den on-line proto snad zřídili ty registry atd. Moc děkuji za rady.Když budu mít příjem 92 000 ročně z hl. poměru nemusím platit zálohy soc a zdr. ale až příští rok podle mých letošních příjmů z podnikání chápu to dobře.děkuji

• 29. 8. 2008 11:01

peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

Dobrý den,
      takže popořádku.Teď jsem podstoupila úplně stejné kolečko, jaké Vás čeká.
      Při zřízení ŽO :
      Od 1.7.2008 je platný nový Živnostenský zákon, na ŽÚ funguje tzv.Centrální registr,Výpis z restříků trestů Vám vyřídí i přímo na ŽÚ on-line, nebo můžete využít místa s "Czechpointem", tzn. i určité pošty..vyzkoušela jsem, prošlo to, ale jelikož to bylo vzápětí po 1.7.2008 kdy byl Czechpoint spuštěn, trošku to zaskřípalo :-)
      na ŽÚ s Vámi vyplní formulář k žádosti o určitou živnost, je možno v centrální žádsoti "upozornit" i přilehlé úřady tzn.OSSZ a FÚ, ale výslovně úřednicí na ŽÚ mi bylo řečeno, že je lepší, kdyý si tyto úřady obejdu osobně a vyřídím si to osobně.A i já si myslím, že je to lepší, protože se na místě můžete poptat, co Vás zajímá z hlediska plateb záloh atd.
      Co se týká plateb záloh na OSSZ A ZP, pokud jste zaměstnanec a OSVČ bude jako vedlejší činnost, z titulu OSVČ nemusíte platit zálohy.zaměstnavatel Vám pak potvrdí na formulář z OSSZ, že výše vyměřovacího základu u zaměstnavatele činila min. 96 000 Kč, tj. dvanáctinásobek minimální mzdy platné v roce 2007, pro rok 2008 bude daná..

• 29. 8. 2008 12:10

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Ano, ale ne na jakémkoli, ale na Vašem příslušném ( tam kde máte trvalý pobyt). ŽÚ to může vyřídit,,až když ho o to požádáte až když činnost zahájíte.Podle toho, co píšete podstatné věci víte a odpadne Vám tzv.běhání po úřadech, což bylo smyslem celé změny.

• 29. 8. 2008 14:05

Domnívala jsem se že podle novely ŽZ toto padlo, že nemusíte na ŽÚ dle trvalého bydliště, moc díky všem

• 29. 8. 2008 14:17

p. (neregistrovaný) 90.176.238.---

no spíše tak, že nemusíte na ŽÚ, ale ŽL vyřídíte i přes ten Czechpoint, ale ten systém ještě není tak dokonalý, tak raději zajít na místně příslušný ŽÚ, do budoucna to tak bude jistě fungovat, ale realita je zatím jiná..

• 1. 9. 2008 7:57

Moc díky všem za info, znovu jsem pročítala zákon novelu a jasně je patrné že místní příslušnost ŽÚ padla, takže mohu navštívit jakýkoliv ŽÚ a né ten pod který spadám trvalým bydlištěm

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).