Hlavní navigace

Smlouva o nájmu

• (neregistrovaný) 89.176.250.---

29. 8. 2008 9:57

Dobrý den,

moje otázky zní:

1) Pokud mám smlouvu na podnájem bytu od majitele, který již není vlastníkem (je nový majitel domu), musím podepisovat novou nájemní smlouvu s novým majitelem?

2)pokud mám regulované nájemné musím (když majitel požaduje) podepsat neregulované nájemné ? Mám právo na to abych mohl požadovat regulované?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2008 10:47

P. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Re: Smlouva o nájmu
      záleží na tom jakou máte původní smlouvu, pokud máte na dobu určitou platí do této lhůty. Tím, že někdo koupil byt který máte v pronájmu neznamená, že tím se ruší smlouva.

• 29. 8. 2008 11:01

Tomáš (neregistrovaný) 89.176.250.---

takže pokud mám na dobu určitou je platná ?

a zákonem se to dá potvrdit ?

• 29. 8. 2008 13:50

P. (neregistrovaný) 90.176.233.---

(3) Dojde-li ke změně vlastnictví k nemovité věci, může z tohoto důvodu vypovědět nájemní smlouvu pouze nájemce, a to i tehdy, byla-li smlouva uzavřena na dobu určitou; výpověď však musí podat v nejbližším výpovědním období, pokud je zákonem nebo dohodou stanoveno. Při změně vlastnictví k movité věci může smlouvu vypovědět i nabyvatel.

Vše podrobně a konkrétně občanský zákoník - oddíl nájemní smlouva.viz tady v sekci zákony

• 1. 9. 2008 9:53

právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

moje otázky zní:

1) Pokud mám smlouvu na podnájem bytu od majitele,
      který již není vlastníkem (je nový majitel domu), musím
      podepisovat novou nájemní smlouvu s novým majitelem?

2)pokud mám regulované nájemné musím (když majitel
      požaduje) podepsat neregulované nájemné ? Mám právo na to
      abych mohl požadovat regulované?

(1) Máte-li smlouv přímo s vlastníkem bytu, je to smlouva nájemní, nikoliv podnájemní (o tu by se jednalo kdybste byt dál pod/pronajal někomu dalšímu). Nájem trvá bez ohledu na změnu vlastníka bytu, s novým majitelem tedy novou nájemní smlouvu nepodepisujte. Máte-li nájemní smlouvu na dobu určitou, nájem končí uplynutím této doby, opět bez ohledu na vlastníka bytu resp. jeho změnu.
      (2) Nové (zvýšené) nájemné (v rámci deregulace) Vám majitel bytu pouze oznamuje, dodatek k nájemní smlouvě být nemusí (má k tomu zákonný důvod). Novou výši nájemného Vám musí zdůvodnit, t.j. "rozepsat" resp. doložit výpočty. Pro pomoc se můžete obrátit na sdružení ochrany nájemníků (tak nějak se Křečkovci jmenují) - www.son.cz

• 1. 9. 2008 11:33

Tomáš (neregistrovaný) 193.179.242.---

Děkuji velmi moc za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).