Hlavní navigace

Zemřel OSVČ

  • (neregistrovaný) 195.39.15.---

    29. 8. 2008 9:57

    Dobrý den prosím o radu co nyní udělat, když zemřel OSVČ a zároveň zaměstnavatel.
    Co s účetnictvím (daň.evidence)? Co se zaměstnanci?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2008 10:28

      linda (neregistrovaný) 194.145.182.---

      Re: Zemřel OSVČ
      Pracovní poměr ve firmě OSVČ, která zemře zaniká smrtí zaměstnavatele (§ 48 ZP a 342 ZP), s výjimkou podle živnostenského zákona § 13 ods. 1 – pokračování živnosti při úmrtí zaměstnavatele, kdy až do skončení řízení o projednání dědictví převzali firmu dědicové nebo příp. insolventní správce. Ti jsou pak povinni oznámit do 3 měsíců od úmrtí podnikatele, že hodlají pokračovat. Dědic může pokračovat v podnikání na ŽL zůstavitele jen po určitou dobu, potom musí získat svůj vlastní ŽL. Nejsou-li tedy dědicové nebo správce, pracovní poměr skončí a zápočtové listy musí vystavit úřad práce.
      Do půl roku od úmrtí OSVČ se musí podat přiznání za všechny daně + odevzdat přehledy na SP a ZP. DE se ukončuje k datu úmrtí, dále pokračuje dědic.

    • 5. 9. 2008 12:08

      Dana (neregistrovaný) 88.100.14.---

      Re: Zemřel OSVČ
      Teď zrovna řeším taky tento smutný případ, zemřel OSVČ, plátce DPH, zaměstance neměl. Byla jsem osobně na FÚ, docela je to oříšek, zjišťovat potřebné informace. Manželka bude podle §13 živn.zákona po dobu půl roku pokračovat v živnosti. Musí se ale zaregistrovat na FÚ jako plátce DPH k násled. dni po úmrtí, totéž k silniční dani. DE se uzavírá ke dni úmrtí. Manželka je jako nový daňový subjekt a podává DPFO za sebe ode dne po úmrtí. Musí se hlídat závazky a pohledávky, které se u zemřelého zdaňují podle §23 ZDP, ty se pak u manželky projeví jako nedaňové. Držím palce ať vše zvládnete !

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).