Hlavní navigace

Odstupné při § 49 a odvod ZP?

  • (neregistrovaný) 81.19.4.---

    29. 8. 2008 13:14

    Prosím o radu,
    jednatel firmy podepsal se zaměstnancem dohodu o ukončení PP dle § 49 a zároveň mu do dohody napsal, že mu náleží 3 měsíční odstupné. Podle mně se nejedná o odstupné ze zákona a tudíž by mělo podléhat odvodu ZP - je to tak?
    A jak to bude se sociálním pojištěním?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2008 13:26

      peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

      Re: odstupné při § 49 a odvod ZP?
      Dobrý den,
      pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli na ukončení PP dohodou dle § 49 , a zaměstnavatel se rozhodl, dle svého uvážení dát zaměstnanci i tak z nějakého důvody dohody mezi nimi 3-měsíční odstupné, nejedná se o odstupné ze zákona.Takže bych z toho odvedla jak SP, tak ZP.

    • 29. 8. 2008 13:47

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: odstupné při § 49 a odvod ZP?
      Pokud by v dohodě uvedli, že se jedná o nadbytečnost, jednalo by se o klasické odstupné.

    • 29. 8. 2008 14:00

      peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

      Re: odstupné při § 49 a odvod ZP?
      to ano, ale pokud se dohodnou dohodou dle § 49 ,tak tam žádné zákonné odstupné nenáleží.Já myslím, že zaměstnavatel se dohodlo dohodou, ale i tak se chce se zaměstnancem nějak oficielně vyrovnat, ale pokud to nazve jako odstupné, to není zákonné odstupné, tudíž bych z toho odvedla ZP i SP.
      Zákonné odstupné, kde by se neodvádělo ZP a SP, ale pouze daň, by bylo v případě, kdy by dal zaměstnanci výpověd dle § 52 pouípokud by

    • 29. 8. 2008 14:06

      peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

      Re: odstupné při § 49 a odvod ZP?
      takže ano, pí Jiřka má pravdu, přečtěte si § 67 Odstupné, tak je to popsáno přesně..buď tedy výpověď § 52 a-c, nebo dohodou z téhož důvodu, ,přísluší zaměstnanci při skončení PP odstupné nejméně ve výši 3-násobku průměrného výdělku.Pak by to tedy bylo bez ZP i SP..tak se omlouvám za zmatečnost :-)

    • 29. 8. 2008 14:09

      an (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: odstupné při § 49 a odvod ZP?
      Pročtěte si § 67 zákoníku práce - p. Jiřka to myslela tak, že lze i uzavřít dohodu z důvodu nadbytečnosti (musí to být uvedeno jako důvod dohody - nadbytečnost) tam náleží odstupné, jde o to, že není výpovědní lhůta. Při normální obyčejné dohodě odstupné nenáleží. Takže pokud nešlo o nadbytečnost, ale jen o vyrovnání se se zaměstnancem - máte pravdu, ale v tom případě by to nemělo být nazváno odstupné, ale třeba odměna. Odvody, tak jak píšete vy. Jinak pokud klasické odstupné jen s daní, tak v dohodě musí být jako důvod uvedena nadbytečnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).