Hlavní navigace

Postoupení pohledávky - prosím o radu

• (neregistrovaný) 85.207.24.---

1. 9. 2008 9:53

Dobrý den, odprodáme pohledávku, jak se účtuje?
    Máme závazky vůči jedné firmě, další firma nám dluží a my ten dluh odprodáme první firmě. jak si spáruji námi neuhrazené fa? též proti té pohledávce přes dejme tomu 321/315? Nějak mi to nevychází. Nějaké kontakt nebo odkaz, kde najdu účtování. Děkuji H.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2008 10:03

i. (neregistrovaný) 195.47.70.---

Re: postoupení pohledávky - prosím o rad
      způsob,který uvádíte je úhrada zápočtu .
      Nelze párovat dluh za věřitelem A a pohledávkou za jiným dlužníkem B .
      Musíte to započíst přesně tak jak uvádí závazek - odběratel / dodavatel

a poté

jak uvádí pohledávka dodavatel /odběratel

• 1. 9. 2008 10:16

H. (neregistrovaný) 85.207.24.---

Moc moudrá z toho nejsem , původně jsme měli proveden trojzápočet ze kterého sešlo, a teď to chtějí řešit postoupením pohledávky. Ale pořád se to točí kolem tří firem. My - dlužíme jedné firmě - další firma, která dluží nám a ta částka na straně závazků a pohledávky je ve stejné výši. Nevím, jak z toho ven.
      Firma, které dlužíme chce od nás tu pohledávku odkoupit a my jim v té samé výši doplatíme naše závazky? Jinak mi to asi z účetnictví nevypadne?

• 1. 9. 2008 17:40

bubu (neregistrovaný) 84.16.117.---

Jak by se Vám libil tento postup?

1. Máte závazek vůči firmě A např. ve výši 100 na účtu 321
      2. Máte pohledávka vůči firmě B také 100 na účtu 311

3.Pohledávku vůči firmě B postoupím (prodám) firmě A na základě smlouvy o postoupení pohledávky bych účtoval:

3a) 100 MD 54x Dal 311 (jakoby zánik pohledávky vůči B)
      3b) 100 MD 311 Dal 64x (když jsem pohledávku, kterou jsem měl vůči firměi B postoupil firmě A tak mám za firmou A pohledávku)

V tuto chvíli mám tedy vůč firměi A z titulu bodu 1). závazek a zároveň mám z titulu 3b) vůči firmě A také pohledávku a nyní mohu závazek a pohledávku vzájemně započíst. Je si nejsem jistý jestli to udělat přmo MD321 Dal 311 a nebo třeba prostřednictvím účtu 395 např. 395/311 a 321/395.

Možná Vám poradí ještě někdo jiný a třeba i lépe.

Hezký den přeje
      bubu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).