Hlavní navigace

Pohodáři -fa za letenku z EU, jak s DPH?

• (neregistrovaný) 82.117.152.---

1. 9. 2008 11:11

Dobrý den,moc prosím o radu. Dělám to poprvé, tak bych nerad někde udělal chybu.

Vedu daňovou evidenci. Účetní program Pohoda. Byl u nás technik z Řecka na zprovoznění stroje. Firma nám poté zaslala fakturu za letenku (680 EUR), kterou si předtím sami kupovali.

Je to pro mě první zkušenost se zahraniční fakturací, tak bych rád někoho ze zkušených Pohodářů poprosil, jaký je postup zavedení této faktury. Jestli je u této letenky potřeba počítat s vyčíslováním DPH nebo ne. Nevedu zahraniční účet ani pokladnu, platba byla provedena z CZ účtu v CZK. Což je další můj problém: zaúčtování poplatků. Na avízu z banky vidím: původní částka 680 EUR, poplatek mojí bance 220 Kč, výlohy zahr. banky 3,50 EUR.
    Kde je oněch sečtených 683,50 EUR převedeno podle kursu do CZK, přičteno těch 220 CZK a tentou součet byl strhnut z účtu v korunách.

Pokud by mi byl někdo schopen poradit přesný postup zavedení a zaúčtování, abych to již příště uměl sám, budu velice rád.

Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2008 11:32

L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Re: Pohodáři -fa za letenku z EU, jak s
      1. plátce nebo neplátce dodavatel, vy plátce nebo neplátce?
      fakturu zaúčtujete v měně ve které je vystavena kurzem, který máte daný. Pro účely DPH denní kurz ČNB.Poplatky zaúčtujete jako běžné poplatky v bance tak jak jsou rozepsány.Abych nezapomněla nejdříve si pohodu musíte nastavit tak aby uměla pracovat z cizí měnou tj. nastavení globální popř.uživatele, teď se bohužel přesně nemohu podívat do programu.

• 1. 9. 2008 11:45

Roman (neregistrovaný) 82.117.152.---

Dobrý den, děkuji za reakci. Jsme plátci DPH a dodavatel taky. Jen nevím, jak je tomu u letenky, protože například u nás zakoupená letenka nepodlehá DPH. K tomu kurzu..vím, že už to tu bylo tisíckrát rozebíráno, ale myslel jsem, že kurs použiju ten, který použila banka při převodu. Pokud tedy mám použít kurs ČNB, tak ke kterému dni (vystavení faktury, den platby.....) A ještě k té Pohodě. Zapnout cizí měny umím, už jsem si s tím hrál a taky vím, že už jsem jednou podobný případ s došlou zahraniční fa řešil, ale pamatuji si, že mi to na konci roku vyhodilo hlášku něco s kurzovním lístkem. Bohužel už si nepamatuji co. Tak bych právě nerad udělal chybu. Děkuji.

• 1. 9. 2008 13:18

L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Tak s letenkami nemám vůbec zkušenost.Momentálně nejsem na svém pc s programem, takže konkrétně nedovedu poradit to nastavení.Fa zadáte v cizí měně tj. eura pro účely DPH použijete denní kurz ČNB den vystavení faktury.Pro bankovní poplatky zadáte v cizí měně a použijete kurz který máte stanoven směrnicí dle zákona. Bohužel nevím nic o takové hlášce to že musíte ještě nastavit kam se budou účtovat kurzové rozdíly je samozřejmost také v nastavení.Tam se zaúčtují ty rozdíly mezi měnou - převodem.

• 1. 9. 2008 13:56

Roman (neregistrovaný) 82.117.152.---

No...zkusím se s tím nějak poprat, protože mi to stejně ještě není pořád jasné.

Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).