Hlavní navigace

BD, SVJ a rezerva na opravu

 • (neregistrovaný) 89.102.15.---

  1. 9. 2008 11:24

  Dobrý den, prosím o radu. Naše SBD je členem SVJ, ve kterém vlastní 3 byty, které pronajímá nečlenům, nájemcům. Jsme plátci DPH.
  SVJ podepsalo smlouvu se stavební firmou na regeneraci domu. Naše SBD si vytvořilo rezervu na úhradu podílu nákladů v roce 2007 ve výši cca 400 tis. Kč (50%) a v letošním roce budeme tvořit dalších 50%.
  Nyní se zjistilo, že podíl nákladů na naše 3 byty nebude 800 tis. Kč, ale asi jen 600 tis. Kč.
  - Můžeme si v roce 2008 vytvořit na základě interního sdělení nižší rezervu?
  - Stavební firma má smlouvu s SVJ a tudíž nám fakturu na opravy našich bytů nevystaví. Předseda SVJ nám zaslal pouze předběžný rozpočet nákladů a žádá o převedení financí na účet SVJ. Pro nás jako plátce DPH by byla nejvýhodnější faktura od stavební firmy. Protože jde o ekonomickou činnost družstva (pronájem bytů nečlenům), myslím si, že bychom si mohli uplatnit odpočet DPH.
  Nemáte nápad, jak tuto situaci vyřešit?
  Předem moc děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 9. 2008 14:43

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

   Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
   Možná většinu vašich problémů vyřeší § 56/5 ZDPH, podle kterého můžete uplatnit DPH vůči nájemníkům pouze když jsou plátci DPH a používají byt pro uskutečnění svých ekonomických činností. A tomu tak většinou není. :-))

   U rezervy nepíšete, zda se jedná o účetní nebo daňovou rezervu.

   U účetní je to jedno.

   U daňové by jste měli dotvořit i v roce 2008 plánovanou částku a nevyčerpanou rezervu rozpustit, takže to vyjde nastejno. Ale 200 000/byt nevypadá na pouhou opravu, domnívám se, že je tam i technické zhodocení a potom by tvorba daňové rezervy v roce 2007 byla špatně.

   Hezký den!

  • 1. 9. 2008 15:43

   Jitka (neregistrovaný) 89.102.15.---

   Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
   Díky moc za odpověď. Rezervu jsem dělala poprvé a hned špatně :-( Jsou to regenerace, tudíž technické zhodnocení. Byla to daňová rezerva. Zeptám se asi hloupě, ale abych to měla dobře :-)
   Rezervu budu muset zrušit a podat dodatečné daňové přiznání. Potom náklady na regeneraci bytů budou nákladem BD v době provedení prací. Jen nevím, jak mám vytáhnout z SVJ nějaký doklad. Oni dostanou fakturu od stavební firmy. Nám poslali rozpis prací a jejich cenu na naše 3 byty podepsané předsedou SVJ (formou dopisu). Je toto postačující k našemu zaúčtování?
   Děkuji za odpověď a trpělivost.
   Přeji pěkný den.

  • 1. 9. 2008 16:32

   Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

   Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
   Jste moc hrr. :-))

   Nejdříve by jste měla rozlišit zda a v jaké výši se jednalo o TZH (např. zateplení) a v jaké výši o opravu (např. výměna oken).

   Rozhodně neplatí, že náklady na regeneraci budou nákladem BD v době provedení regenerace. TZH se stane účetním i daňovým nákladem až formou odpisů, v roce provedení TZH pouze zvýšíte pořizovací cenu bytů.

   Naopak oprava, resp. tvorba rezervy na opravu, je daňovým výdajem v roce provedení opravy resp. v roce oprávněné tvorby rezervy na opravy. Nezamýšlela jste tvorbu rezervy na opravy i na jiný majetek, než ony 3 byty? Předpokládám, že máte i jiné byty, které hodláte v budoucnu opravovat. :-))

   Z SVJ by jste měla dostat nějaké vyúčtování za TZH a provedené opravy, které by korespondovalo se složenými prostředky. Fakturu z SVJ asi nedostanete.

   Hezký den!

  • 1. 9. 2008 18:50

   Jitka (neregistrovaný) 89.102.15.---

   Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
   Když jste mi to vysvětlil, tak už v tom mám docela jasno :-)
   Děkuji moc za Vaši rychlou odpověď a trpělivost se mnou :-)
   Díky a pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).