Hlavní navigace

BD, SVJ a rezerva na opravu

  • (neregistrovaný) 89.102.15.---

    1. 9. 2008 11:24

    Dobrý den, prosím o radu. Naše SBD je členem SVJ, ve kterém vlastní 3 byty, které pronajímá nečlenům, nájemcům. Jsme plátci DPH.
    SVJ podepsalo smlouvu se stavební firmou na regeneraci domu. Naše SBD si vytvořilo rezervu na úhradu podílu nákladů v roce 2007 ve výši cca 400 tis. Kč (50%) a v letošním roce budeme tvořit dalších 50%.
    Nyní se zjistilo, že podíl nákladů na naše 3 byty nebude 800 tis. Kč, ale asi jen 600 tis. Kč.
    - Můžeme si v roce 2008 vytvořit na základě interního sdělení nižší rezervu?
    - Stavební firma má smlouvu s SVJ a tudíž nám fakturu na opravy našich bytů nevystaví. Předseda SVJ nám zaslal pouze předběžný rozpočet nákladů a žádá o převedení financí na účet SVJ. Pro nás jako plátce DPH by byla nejvýhodnější faktura od stavební firmy. Protože jde o ekonomickou činnost družstva (pronájem bytů nečlenům), myslím si, že bychom si mohli uplatnit odpočet DPH.
    Nemáte nápad, jak tuto situaci vyřešit?
    Předem moc děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2008 14:43

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
      Možná většinu vašich problémů vyřeší § 56/5 ZDPH, podle kterého můžete uplatnit DPH vůči nájemníkům pouze když jsou plátci DPH a používají byt pro uskutečnění svých ekonomických činností. A tomu tak většinou není. :-))

      U rezervy nepíšete, zda se jedná o účetní nebo daňovou rezervu.

      U účetní je to jedno.

      U daňové by jste měli dotvořit i v roce 2008 plánovanou částku a nevyčerpanou rezervu rozpustit, takže to vyjde nastejno. Ale 200 000/byt nevypadá na pouhou opravu, domnívám se, že je tam i technické zhodocení a potom by tvorba daňové rezervy v roce 2007 byla špatně.

      Hezký den!

    • 1. 9. 2008 15:43

      Jitka (neregistrovaný) 89.102.15.---

      Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
      Díky moc za odpověď. Rezervu jsem dělala poprvé a hned špatně :-( Jsou to regenerace, tudíž technické zhodnocení. Byla to daňová rezerva. Zeptám se asi hloupě, ale abych to měla dobře :-)
      Rezervu budu muset zrušit a podat dodatečné daňové přiznání. Potom náklady na regeneraci bytů budou nákladem BD v době provedení prací. Jen nevím, jak mám vytáhnout z SVJ nějaký doklad. Oni dostanou fakturu od stavební firmy. Nám poslali rozpis prací a jejich cenu na naše 3 byty podepsané předsedou SVJ (formou dopisu). Je toto postačující k našemu zaúčtování?
      Děkuji za odpověď a trpělivost.
      Přeji pěkný den.

    • 1. 9. 2008 16:32

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
      Jste moc hrr. :-))

      Nejdříve by jste měla rozlišit zda a v jaké výši se jednalo o TZH (např. zateplení) a v jaké výši o opravu (např. výměna oken).

      Rozhodně neplatí, že náklady na regeneraci budou nákladem BD v době provedení regenerace. TZH se stane účetním i daňovým nákladem až formou odpisů, v roce provedení TZH pouze zvýšíte pořizovací cenu bytů.

      Naopak oprava, resp. tvorba rezervy na opravu, je daňovým výdajem v roce provedení opravy resp. v roce oprávněné tvorby rezervy na opravy. Nezamýšlela jste tvorbu rezervy na opravy i na jiný majetek, než ony 3 byty? Předpokládám, že máte i jiné byty, které hodláte v budoucnu opravovat. :-))

      Z SVJ by jste měla dostat nějaké vyúčtování za TZH a provedené opravy, které by korespondovalo se složenými prostředky. Fakturu z SVJ asi nedostanete.

      Hezký den!

    • 1. 9. 2008 18:50

      Jitka (neregistrovaný) 89.102.15.---

      Re: BD, SVJ a rezerva na opravu
      Když jste mi to vysvětlil, tak už v tom mám docela jasno :-)
      Děkuji moc za Vaši rychlou odpověď a trpělivost se mnou :-)
      Díky a pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).