Hlavní navigace

Zápočťák - spěchá

• (neregistrovaný) 89.190.52.---

1. 9. 2008 15:01

Dobrý den,
    měla bych dotaz asi jsem udělala chybu. Jsme malá organizace a 30.6. odešel zaměstnanec. Tak jsem udělala odhlášku na ZP a SP. Jemu vystavila potvrzení o příjmu a zápočťák, který jsem mu dala. Nyní končí další zaměstnanec k 31.8. a já jsem si uvědomila, že mi ten zápočťák musí potvrdit na OSSZ, je to tak, že? A co teď mám dělat s tím předtím?
    Díky za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2008 15:05

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: zápočťák - spěchá
      Není to tak. Některé sociálky se sice pořád zarputile drží starých časů a vyžadují k potvrzení Potvrzení o zaměstnání, ale nedejte se. Potvrzení o zaměstnání vystavuje zaměstnavatel a předává ho zaměstnance v den skončení prac. poměru. Potvrzení o promaroděných dnech (což je jiné potvrzení) vystavuje ten, kdo nemocenské dávky počítá a vyplácí - v případě velké org. firma, v případě malé organizace sociálka. Sociálka nemá co potvrzovat Potvrzení o zaměstnání, to je věcí zaměstnavatele.

• 1. 9. 2008 17:36

linda (neregistrovaný) 88.101.48.---

Souhlasím s paní Jiřkou, protože ZL musíte zaměstnanci ihned odevzat a sociálka potvrdí nemoci až mají odhlášku, což nějaký ten den trvá, takže byste mu ZL odevzdala později
      Já to již několik let praktikuji tak, že zam-ci odevzdám ZL a do doby nemoci napíšu "viz. dopis OSS" a je z toho pro nového zamě-vatele patrné, že mu zam-ec musí dát ještě papír od sociálky. No a až odešlu odhlášku na SP, a nechám jim samozřejmě pár dní na "zpracování", tak volám na patřičnou úřednici s tím, že chci, aby zaměstnancií vystavili a poslali domů potvzrení o nemoci. Jen jednou na mě paní spustila, kde má jako ZL, tak jsem jí odvětila, že ten musím zam-ci ihned odevzdat a nemůžu čekat až oni udělají odhlášku a potvrdí mi to. Zatím mi to vždycky vyšlo a když se člověk nedá, tak to tak jde praktikovat vždy.
      Na vašem místě bych zavolal na příslušnou sociálku, aby to tomu zam-ci (co odešel 30.6. poslali poštou)...

• 1. 9. 2008 19:23

xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

a pro doplnění: pokud se týká velké organizace, tak nemoci se také nepíší do potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu), ale vydají se jako příloha k ZL

• 1. 9. 2008 20:07

Petra (neregistrovaný) 92.62.224.---

Jste někdo z Prahy 2? Protože tam paní potvrzení o zaměstnání chtějí a dokážou pěkně i vyhrožovat. Jsou celkem hustý. Pokaždé mám s nima problém a tak jim posílám potvrzení o nemoci, když jsem MO a oni mi ho pak pošlou zpátky od nich potvrzený.

• 1. 9. 2008 21:45

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

V Brně také občas některá úřednice trvá na předložení potvrzení o zaměstnání a stejné je to zřejmě i v Praze, ale nesmíte se dát. I v Praze si musí zvyknout, že potvrzení o zaměstnání vystavuje zaměstnavatel je podle Zákonu práce POVINEN ho vydat zaměstnanci v den skončení prac. poměru. Do něj se promaroděné dny nepotvrzují, ty se potvrzují na jiném potvrzení, které vydává ten, kdo nemocenské dávky vyplácí - u MO je to právě sociálka. Odkažte je na Zákoník, § 313. Pracovnice sociálek by měly dostat nějaké pořádné jednotné školení, když nejsou schopné si zákony nastudovat samy. A s nějakým vyhrožováním ať pracovnice brzdí. Na co se vlastně odvolávají, vždyť nemají žádnou oporu v zákoně, naopak, pokud by požadovaly předložení originál potvrzení o zaměstnání k potvrzení a pak teprve předání zaměstnanci, tak by Vás vlastně nutily k porušování Zákoníku práce.

• 1. 9. 2008 21:51

yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

Přesně tak, vy dnes vlastně nikomu jinému než zaměstnanci toto potvrzení nemůžete dát. Já jsem jim řekla, že se teda obrátím o výklad k jejich nadřízeným - a už nic nechtějí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).