Hlavní navigace

rozvrh týdenní pracovní doby

 • (neregistrovaný) 160.218.10.---

  2. 9. 2008 8:38

  V zák. práce je uvedeno,že při nerovnoměrně rozvržené pracovní době je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh stanovené týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance 14 předem.

  Jak postupovat pokud to zaměstnavatel nedodržuje?
  Neustále mění rozpis směna na poslední chvíly.Nemusím přijít dle jeho změněného rozpisu nebo se to nějak počítá jako přesčas?

  děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 9. 2008 9:16

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: rozvrh týdenní pracovní doby
   můžete jej na to upozornit (nejlépe prostřednictvím odborů, existují-li ve firmě) a požadovat nápravu. Taky můžete podat stížnost na ispektorát práce, který může udělit pokutu. Obávám se, že nepřijít na stanovenou směnu by znamenalo neomluvenou absenci.

  • 2. 9. 2008 9:26

   VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

   Re: rozvrh týdenní pracovní doby
   Zda jste konal práci přesčas, tedy nad stanovenou týdenní pracovní dobu, se pozná až po uplynutí období, na které byla pracovní doba rozvržena nerovnoměrně (u tohoto rozvržení pracovní doby se jedná o průměrnou týdenní pracovní dobu). Vyrovnávací období činí nejvýše 26 týdnů a KS je může prodloužit až na 52 týdnů.

  • 2. 9. 2008 10:38

   tomas (neregistrovaný) 160.218.10.---

   Re: rozvrh týdenní pracovní doby
   A může mě zamněstnavatel nařídit,abych pracoval např. 7dnů po sobě a následujíci týden mě dál delší volno? Je nějak limitována maximální týdení pracovní doba?

  • 2. 9. 2008 13:17

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: rozvrh týdenní pracovní doby
   § 83
   (1) Průměrná týdenní pracovní doba bez práce přesčas nesmí při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny v rozvrhu směn přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu za období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. (2) Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin.

   § 88
   (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut...

   Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami (§ 90)
   alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
   (2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas ...

   Dny pracovního klidu (§ 91) jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky (2) Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
   (3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech - naléhavé opravné práce a další dle ZP...

   Nepřetržitý odpočinek v týdnu (§ 92) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. (2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.

   Závisí to také na tom, jaké práce konáte, je tam několik vyjímek (resp. odlišná úprava) u neodkladných prací, např. zdravotnictví apod. Zkuste si to pročíst celé v ZP, kdyžtak napište, čemu konkrétně tam nerozumíte a popište jak to vlastně u vás chodí...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).