Hlavní navigace

Výpověď § 52/d

  • (neregistrovaný) 84.42.206.---

    2. 9. 2008 10:52

    Dobrý den, zaměstnanec je vážně nemocný (dostaneme na to lékařský posudek) chceme s ním rozvázat PP dohodou což on nechce, sdělil že podepíše jenom výpověď, takže dostane výpověď podle § 52/d, ale co ti dva měsíce máme strach mu dát i sebe lehkou práce kvůli jeho zdr. stavu, když ho necháme doma dva měsíce tak dostane průměr. Myslíte že je to správné řešení? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 9. 2008 11:02

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Výpověď § 52/d
      Výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. d) zákoníku práce je možná jen na základě lékařského posudku vydaného zař. závodní preventivní péče, který konstatuje, že zaměstnanec nesmí dále konat dosavadní práci pro prac. úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení touto nemocí (pozor - vy zmiňujete vážnou nemoc). Tento lékařský posudek je podkladem pro povinnost převést zaměstnance na jinou práci - § 41 (1) b) zák. práce, a pokud takovou práci nemá, do skončení výp. doby bude dána překážka na Vaší straně, zaměstnanec bude mít právo na NM ve výši prům. výdělku. Při tomto výp. důvodu náleží odstupné ve výši nejméně 12násobku prům. výdělku, pokud jste se z odpovědnosti za prac. úraz nebo nemoc z povolání zcela nevyvinili.
      Jedná-li se o dloudobou ztrátu způsobilosti konat dosavadní práci, pak podkladem pro výpověď je také lék. posudek vydaný zařízení záv. prevetivní péče (jedná se o výpověď podle § 52 písm. e) zák. práce), také nastupuje povinnost převést zaměstnance na jinou práci, ale odstupné nenáleží.

    • 2. 9. 2008 11:22

      Začátečník M.O. (neregistrovaný) 84.42.206.---

      Re: Výpověď § 52/d
      Moc děkují , tak my to máme podle § 52/e. Musím to prostudovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).