Hlavní navigace

Zaměstnanci nechtějí podepsat dodatky

  • (neregistrovaný) 90.176.20.---

    3. 9. 2008 7:55

    Dobrý den, zaměstnanci mají 6 ti hodinovou prac.dobu. Zaměstnavatel napsal dodatky ke smlouvám a chce prac.dobu zvýšit na 8 hod. Někteří zaměstnanci mu to však nechtějí podepsat. Jak se v tomto případě postupuje?
    Kdy budou muset skončit prac.poměr,když to nepodepíšou? Na odstupné nárok nemají, že?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 9. 2008 10:56

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      K podpisu dodatku zam-ce nemůžete nutit. Pokud je budete chtít propustit, máte jen možnosti dle ZP, u Vás to pravděpodobně budou organizační důvody, tzn. s odstupným.

    • 3. 9. 2008 12:50

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      A proč organ. změna, když zaměstnavatel zřejmě nemá v úmyslu snižovat počet zaměstnanců? naopak - potřebuje, aby pracovali více hodin než dosud. Stanovte výkon daného druhu práce v rámci 8hodinových prac. směn jako požadavek pro výkon práce a u kdo bez zavinění zaměstnavatele nebude tento požadavek splněn, může dostat z tohoto důvodu výpověď (§ 52 písm. f) ZP) - samozřejmě bez odstupného.

    • 3. 9. 2008 13:50

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      Pokud mají ve smlouvě 6 hodinovou pracovní dobu, pak ji těžko může zam-tel měnit bez jejich souhlasu. Z čeho prosím vycházíte?

    • 3. 9. 2008 14:16

      linda (neregistrovaný) 194.145.182.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      souhlasím s Katuškou, pokud uzavřu PP a ve smlouvě mám 6 hodin, tak mě nikdo bez mého souhlasu, nemůže nutit dělat 8 hodin

    • 3. 9. 2008 14:24

      an (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      Otázka je, jestli to mají v pracovní smlouvě, lze to také mít tak, že si zaměstnanci požádají, zaměstnavatel odsouhlasí, ale pak také může změnit. Pokud je to v pracovní smlouvě, pak jen dohodou, kterou musí podepsat i ti lidé.

    • 3. 9. 2008 16:40

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      samozřejmě jim také musí poměrně zvýšit mzdu, dosud byli placeni za 6 hodin, nově by měli být placeni za 8 hodin.

    • 3. 9. 2008 17:07

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      >>>>>>>Dobrý den, zaměstnanci mají 6 ti hodinovou prac.dobu.
      >>>>>>>Zaměstnavatel napsal dodatky ke smlouvám a chce
      >>>>>>>prac.dobu zvýšit na 8 hod. Někteří zaměstnanci mu to
      >>>>>>>však
      >>>>>>>nechtějí podepsat. Jak se v tomto případě postupuje?
      >>>>>>>Kdy budou muset skončit prac.poměr,když to
      >>>>>>>nepodepíšou? Na odstupné nárok nemají, že?
      >>>>>>
      >>>>>>K podpisu dodatku zam-ce nemůžete nutit. Pokud je
      >>>>>>budete chtít propustit, máte jen možnosti dle ZP, u
      >>>>>>Vás to
      >>>>>>pravděpodobně budou organizační důvody, tzn. s
      >>>>>>odstupným.
      >>>>>
      >>>>>A proč organ. změna, když zaměstnavatel zřejmě nemá v
      >>>>>úmyslu snižovat počet zaměstnanců? naopak -
      >>>>>potřebuje,
      >>>>>aby pracovali více hodin než dosud. Stanovte výkon
      >>>>>daného druhu práce v rámci 8hodinových prac. směn
      >>>>>jako
      >>>>>požadavek pro výkon práce a u kdo bez zavinění
      >>>>>zaměstnavatele nebude tento požadavek splněn, může
      >>>>>dostat z
      >>>>>tohoto důvodu výpověď (§ 52 písm. f) ZP) - samozřejmě
      >>>>>bez
      >>>>>odstupného.
      >>>>
      >>>>Pokud mají ve smlouvě 6 hodinovou pracovní dobu, pak
      >>>>ji těžko může zam-tel měnit bez jejich souhlasu. Z
      >>>>čeho
      >>>>prosím vycházíte?
      >>>
      >>>souhlasím s Katuškou, pokud uzavřu PP a ve smlouvě
      >>>mám
      >>>6 hodin, tak mě nikdo bez mého souhlasu, nemůže nutit

      >
      >samozřejmě jim také musí poměrně zvýšit mzdu, dosud
      >byli placeni za 6 hodin, nově by měli být placeni za 8
      >hodin.

      Já jsem nezmiňovala, že zaměstnavatel jednostranně rozhodne o změně PS, ale o tom, že stanoví požadavky na výkon sjednaného druhu práce. Judikatura uznává, že zaměstnavatel může měnit požadavky za trvání PP, což mj. vyplývá z jeho nadřízeného postavení vůči zaměstnanci a z toho, že on je tím účastníkem, který organizuje výkon práce.

    • 4. 9. 2008 8:56

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: zaměstnanci nechtějí podepsat dodatk
      Jistě, s tím bych souhlasila za předpokladu, že pracovní doba NENÍ stanovena v pracovní smlouvě, je-li však v PS napsáno "6 hodin denně" nebo "30 hodin týdně" pak to nelze jednostranně měnit, jedině dodatkem, pokud obě strany souhlasí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).