Hlavní navigace

Sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ

 • (neregistrovaný)

  3. 9. 2008 12:19

  Dobrý den,
  mám dotaz, jak by šla vložit do evidence faktura napsaná na účastníka sdružení, který ale na venek nevystupuje. Mají tam sepsáno, že vystupuje na vene ten druhý. Musí to nějak jít

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2008 12:25

   peki (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   Dobrý den,
   Od toho existuje "smlouva o sdružení", kde je detailně popsáno, kdo a za jakých podmínek za sdružení jedná, za jakých podmínek se dělí příjmy atd.Pokud v této smlouvě účastník sdružení vůbec nefiguruje , tak na něj ani nemohou být napsány doklady, vstupující do dokladů sdružení a vedení účetnictví.Takže doklad buď nechat přepsat na účastníka, který ve smlouvě oficiálně figuruje, nebo dodatkem ke smlouvě o sdružení zoficiálnit toho účastníka, ketrý navenek nevystupuje.

  • 3. 9. 2008 12:33

   věra (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   Dobrý den, když tady je problém, že účastník dostane půjčku na zboží, faktura bude muset být psaná na něj (kvůli té půjčce) a do účetnictví firmy si to nemůžu dát, protože je ve smlouvě napsáno, že vystupuje navenek ten druhý. Jde nějak tedy přepsat faktura?

  • 3. 9. 2008 12:40

   peki (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   Ve smlouvě o sdružení tedy nefiguruje vůbec, nebo figuruje, a jen za sdružení oficiálně nejdená.Pokud nefiguruje vůbec, jak si tedy může brát půjčku na zboží?Proč si nevezme půjčku ten kdo je oficiální účastník sdružení??Pokuste se mi to osvětlit, pak zkusíme najít adekvátní řešení

  • 3. 9. 2008 13:05

   věra (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   ve smlouvě o sdružení je napsáno, že navenek vystupuje sdružení pod názvem ,,Jan Novák", také že ten vede evidenci, oba tam vložili stený počátečný vklad, dále je psáno, disponování s finančními prostředky, zejména provádění plateb na základě faktur atd. budou zajišťovat oba účastníci podle potřeby
   majetek získaný při výkonu spol. činnosti ve sdružení je obou, podíli na majetku jsou stejné, zisk se dělí 50:50

  • 3. 9. 2008 13:11

   věra (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   Půjčku ten, který jedná za sdružení oficiálně nedostane, proto si ji bere ten druhý. V bance mu to normálně povolí i když firma vystupuje pod jiným jménem. Budou ale chtít, aby faktura za zboží byla psána na toho prvního, co si vyřizuje půjčku. A to prý nejde dát do evidence, jelikož to není na ,,Nováka"

  • 3. 9. 2008 14:30

   peki (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   ahááá, tak už jsem v obraze..takže sdružení 2 účastníci p.xxxx a p.yyyy se dohli, že jejich sdružení ponese název "Novák", ale ve smlouvě figurují oba, jak účastníci, příjmy dělí 50:50.Takže to je trošku jiná situace.Tím pádem figurují oba, v tom případě není problém.Jen bych poprosila toho prodejce, že firma vystupuje pod jménem "Novák", jakožto sdružení účastníků, klidně s sebou vemte i tu smlouvu a že ten který si vzal půjčku, je právoilplatným účastníkem tohoto sdružení, a nechte ji vystavit na jméno sdružení, čili "Novák", ne jako na civilní osobu toho účastníka a je to vyřešeno..je Vám to tak nějak jasné??

  • 4. 9. 2008 12:55

   MM (neregistrovaný)

   Re: sdružení - účtování faktury SPĚCHÁ
   ******
   No, ona už ta vaše prvotní úvaha, že sdružení je založeno a figuruje v něm jen jeden účastník, byla trochu zvláštní:))
   Sdružení jako takové nemá právní subjektivitu, nemůže provádět žádné úkony. Vždy jednají účastníci sdružení, FO nebo i PO.
   Vedením DE nebo PÚ je pověřen jeden z účastníků sdružení, pokud jsou plátci DPH (vždy musí být všichni), tak přiznání K DPH podává vždy pověřený účastník, ostatní podávají nulové (pokud mimo sdružení dále nepodnikají samostatně).
   Daňové doklady (v případě plátcovství DPH) by měly být vystavovány na pověřeného účastníka sdružení. Pokud nejsou plátci, není problém, pokud jsou "faktury" vystaveny na kteréhokoliv účastníka sdružení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).