Hlavní navigace

OTfaktura bez DPH - oprávněnost doplatku

• (neregistrovaný) 62.40.76.---

3. 9. 2008 13:02

Dobrý den,
    chtěla bych požádat o radu. V rámci výstavby nového rodinného domu, mně byly fakturovány práce, firmou, kde faktura neobsahovala samostatnou položku DPH. Fakturována byla vždy jen celková suma jednou položkou. To proběhlo před cca 2 lety. Nyní mě oslovil účetní dané firmy, že v rámci kontroly, bylo zjištěno, že faktury byly vystaveny chybně, protože v jejich programu byl zadán chybný vzorec a nebylo z částek počítáno DPH, které bych měla doplatit. Jedná se cca o sumu 90 tis. Chybu udělal jejich zaměstnanec. Já mám faktury řádně zaplacené a nevidím jediný důvod, abych jim doplácela něco zpětně po dvou letech. mají na to nějaký právní nárok? Neměla by firma škodu žádat po svém zaměstnanci ( vtéto chvíli již bývalém asi rok).

děkuji Vám za odpověď a pomoc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 9. 2008 13:29

annn (neregistrovaný) 77.242.82.---

Re: OTfaktura bez DPH - oprávněnost dopl
      >Dobrý den,
      >chtěla bych požádat o radu. V rámci výstavby nového
      >rodinného domu, mně byly fakturovány práce, firmou, kde
      >faktura neobsahovala samostatnou položku DPH.
      >Fakturována byla vždy jen celková suma jednou položkou. To
      >proběhlo před cca 2 lety. Nyní mě oslovil účetní dané
      >firmy, že v rámci kontroly, bylo zjištěno, že faktury
      >byly vystaveny chybně, protože v jejich programu byl
      >zadán chybný vzorec a nebylo z částek počítáno DPH, které
      >bych měla doplatit. Jedná se cca o sumu 90 tis. Chybu
      >udělal jejich zaměstnanec. Já mám faktury řádně
      >zaplacené a nevidím jediný důvod, abych jim doplácela něco
      >zpětně po dvou letech. mají na to nějaký právní nárok?
      >Neměla by firma škodu žádat po svém zaměstnanci (
      >vtéto chvíli již bývalém asi rok).

>děkuji Vám za odpověď a pomoc

Určitě jse měla smlouvu, kde byla uvedena cena díla bud s DPH nebo
      bez. Pokud jste si to zkontrolovala jistě Vám to nesedělo. Proč jste je již tenkrát neupozornila, že fakturují chybně.
      Jak by se Vám líbilo, kdyby jste za někoho musela doplatit 90 000 Kč??

• 3. 9. 2008 13:40

zákazník (neregistrovaný) 62.40.76.---

Nejsem účetní metodik ani daňový, pouze odběratel a jako takový nejsem plátce DPH. A můžete mi říct, jak bych z celkové sumy odhadla, zda je správně včetně DPH nebo bez něj? To snad není moje povinnost. Já se tady zeptám a vy mě napdáte? Jak by se vám líbilo zěptně nekomu doplácet 90 tisíc, které nevím zda jsou oprávněné?

• 3. 9. 2008 13:47

Šárka (neregistrovaný) 193.86.111.---

Myslím,že problém je na straně dodavatele a né na straně zákazníka.Osobně bych se poradila s právníkem.

• 3. 9. 2008 13:51

vanda (neregistrovaný) 194.145.182.---

Souhlasím se Šárkou, za zboží jste zaplatili to co jste měli dohodnuto (ve smlouvě např. 200.000 a zaplaceno bylo taky 200.000)... dodavatel si měl řádně zkontrolovat, zda se mu z vystavených faktur počítá DPH

• 3. 9. 2008 17:04

annn (neregistrovaný) 77.242.82.---

Omlouvám se, ale chtěla jsem napast - pokud byla sjednaná cena a ta zaplacena, aniž by se někde ve smlouvě uvádělo, že bude navýšena o DPH a ta souhlasila s částkou, kterou jste zaplatila, pak si myslím, že to je z Vaší strany v pořádku. Pokud jste zaplatila
      hodnotu nižší, než-li bylo smluvně uzavřeno právě o to DPH pak by to asi bylo vymahatelné. Nárok na zpětné vymáhání řeší občanský zákoník.Myslím, že vše se odvíjí od toho, co bylo ujednáno ve smlouvě a jak to bylo ujdenáno s tím DPH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).