Hlavní navigace

Studium při HPP a část zdravotního poj.

 • (neregistrovaný) 193.165.232.---

  3. 9. 2008 13:22

  Dobrý den, zaměstnanec na HPP, který se se zaměstnavatelem dohodnul na rozšiřování kvalifikace kombinovaným studiem na VŠ od měsíce září mi nahlásil, že fakulta zasílá VZP měsíčně seznamy studentů kombinovaného studia a část zdravotního pojištění, které studentům do 26ti let hradí stát.
  Jak je to vlastně s odvodem zdravotního pojištění za tohoto zaměstnance, pokud se stane studentem? Pojištění za tohoto zaměstnance nebude firma odvádět? Nebo se to týká jen neplaceného volna?
  Děkuji za vysvětlení.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2008 13:44

   jarka M (neregistrovaný) 85.70.179.---

   Re: Studium při HPP a část zdravotního p
   Pojistné odvádíte ze skutečně dosažené mzdy. Pokud by náhodně klesl výdělek pod minim.odvod (VZ 8.000) nedopočítáváte do minima. Při omluveném volnu rovněž nedopočítáváte. Určitě by měl studium doložit a i kdž školy posílájí seznamy vy rovněž musíte informovat pojišťovnu, že váš zaměstnanec spadá do kategorie kde poj.hradí stát.

  • 3. 9. 2008 14:10

   Vlaďka (neregistrovaný) 193.165.232.---

   Re: Studium při HPP a část zdravotního p
   Děkuji, snad jsem tomu porozuměla správně.
   Odvádím úplně stejně jako předtím ze skutečného VZ.
   Tím nedopočítávám jste myslela rozdíl do MM, že? Takže i když by si náhodou vydělal např. při nemoci méně nebo měl neplacené volno, tak z rozdílu taky neodvádíme jako firma.
   Omlouvám se, ale jsou to pro mne nové věci. i

  • 3. 9. 2008 14:18

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Studium při HPP a část zdravotního p
   pokud měl neschopenku na tento PP, kde ji uplatňoval, tak nemohl současně pracovat
   z neplaceného volna se musí srážet a odvést ZP u zaměstnanců, kteří nejsou v kateg., za kterou je plátcem ZP stát
   doposud jste musela sledovat minim. VZ ZP (tj. za celý odprac. kal. měsíc, zda má alespoň 8000Kč, pokud odpracoval méně, tak z minim. VZ ZP)
   tím, že se stal studentem, ho přihlásíte na ZP do kateg., za kterou je plátcem ZP i stát, navedete ho příslušným kódem do svých mezd a tudíž už z neplac. volna nebudete srážet a odvádět ZP, to samé, pokud by náhodou neměl minim. VZ ZP, tak to nebudete srážet a odvádět (to se může např. stát při nemoci od 3. kal. dne v měsíci - pondělí - až do konce toho měsíce, nebo delší, tak jinak musíte za 1.+2.kal. den srazit a odvést ZP, ale nyní u tohoto zam-ce už ne)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).