Hlavní navigace

Bonus na dítě

• (neregistrovaný) 90.177.176.---

3. 9. 2008 14:25

Přijali jsme zaměstnance do tzv.nekolidujícího zaměstnání - je evidován na Úřadu práce, u nás pracuje na DPP s odměnou 4000 hrubého měsíčně , prac.doba 3 hodiny týdně.
    Při podpisu prohlášení uplatním slevu na dani na poplatníka a zdaním 15%. Má malé dítě, manželka na MD, nepracuje.
    Pokud mi přinese čestné prohlášení od manželky, uplatním zvýhodnění na dítě, případně i v ročním vyúčtování na manželku.
    Je to tak správně, nezapomněla jsem na nic?
    Děkuji předem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 9. 2008 14:31

A (neregistrovaný) 85.207.106.---

Re: Bonus na dítě
      Je to správně, ještě si vyžádejte kopii rodného listu dítěte.

• 3. 9. 2008 14:42

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

manželka by měla přinést potvrzení od zam-tele, že ona daň.zvýhodnění neuplatňuje
      pokud jeho odměna bude 4000Kč/hrubého = přesně (více mít nemůže, protože by neměl nárok na podporu a kdyby měl méně, tak zase nelze mít bonus), tak uplatníte kromě slevy na poplatníka , vyplatíte daň. bonus
      nevím, jak moc pracoval, ale pokud byl po část roku v zaměstnání a nyní je na ÚP a jeho výdělek za celorok nebude více než 6nás. minim. mzdy, tak není co řešit - daň.bonus další nedostane (doufám, že nemá povinnost podat daň.př. na FÚ), takže o nějakém odpočtu na manželku nelze ani uvažovat (navíc, manželka, pokud je na mateřské dovolené, tak PPM se počítá jako příjem, takže bude mít určítě více než 38040 Kč/rok)

• 3. 9. 2008 15:30

Jája (neregistrovaný) 90.177.176.---

Děkuji,rodný list samozřejmě vyžádám.
      Omlouvám se,špatně jsem se vyjádřila, manželka pobírá rodičovský příspěvek - dítěti jsou tři.
      Ten roční 6nás.minim.mzdy přece nevylučuje, aby byly bonusy vypláceny měsíčně? Samozřejmě, že v ročním vyúčtování k tomu přihlížím, ale bonusy už se nevrací.
      Jiný výdělek neměl, povinnost DAP podat neměl, proto jsem se tázala tak jednoduše.
      To potvrzení musí mít i když je na RD? A co když žádného zaměstnavatele neměla? Běžně jsem u manželek, které jsou doma s dětmi přikládala čestné prohlášení i k daňovému přiznání a vždy to prošlo. Tak nějak nevím...
      Samozřejmě, že pokud nebude z čeho uplatňovat slevu na manželku, tak ji neuplatním - ptala jsem se čistě hypoteticky.
      Omlouvám se ale po poslední radě mám spíš chaos.

• 3. 9. 2008 16:34

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Aby mohl v měsíci dostat bonus na dítě, musí mít v tom měsíci výdělek aspoň ve výši poloviny aktuální minimální mzdy, tj. aspoň 4000 kč hrubého. Pokud by si v měsíci vydělal třeba 3999, bonus nenáleží. Pokud by se pak po skončení roku ukázalo, že si za celý rok vydělal aspoň 6ti násobek minimální mzdy, tak mu bonusy budou doplaceny. A naopak - pokud si v měsíci vydělá aspoň 4000 Kč, dostane bonus. A i když se pak po skončení roku ukáže, že si za celý rok nevydělal ani 6ti násobek minimální mzdy, tento bonus už se mu nesebere. Aby mohl uplatňova dítě, musíte mít buď od zaměstnavatele manželky potvrzené, že ona neuplatňuje nebo, pokud nemá zaměstnavatele, její čestné prohlášení. (Mně také vždycky prošlo jen její čestné prohlášení, že je na mateřské nebo rodičovské dovolené a nemá žádné zdanitelné příjmy a nikde neuplatňuje... -i když zaměstnavatele měla).Pokud je on ÚP, tak si ani nemůže měsíčně vydělat víc než 4000 Kč hrubého, takže by sleva na manželku bez příjmů ani nemohla být uplatněna. Ale může se stát, že třeba na ÚP skončí a do konce roku vydělá víc, takže bude moci uplatnit celou nebo část slevy na manželku (pokud v roce 2008 pobírala jen rodič. příspěvek, tak se to pro tyto účely bere, jako by neměla žádný příjem).

• 3. 9. 2008 18:25

Jája (neregistrovaný) 90.176.71.---

Paní Jiřko, moc děkuji, to byla přesně rada, kterou potřebuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).