Hlavní navigace

Zaměstnanec x živnostník

 • (neregistrovaný) 212.47.19.---

  3. 9. 2008 15:21

  Prosím o info. jak je to s platbami ZP a SP, pokud si budu chtít udělat živnostenské oprávnění na určitou živnost lišící se od současného druhu práce, ale u zaměstnavatele budu stalé zaměstnána na HPP. Je mou povinností zaměstnavateli hlásit, že mám živnostenský list? Případně co je lepší, pracovat na živnostenský list nebo jako zaměstnanec na HPP? Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2008 15:25

   peki (neregistrovaný) 90.176.238.---

   Re: zaměstnanec x živnostník
   Dobrý den,
   je asi v rámci slušnosti o tom zaměstnavateli říci.A rozhodně je lepší být jako zaměstnanec na HPP a přitom mít OSVČ jako vedlejšku, teda pokud je to časově možné.Pokud by nebylo, pak je na Vašem uvážení, jestli chcete být závislá jen sama na sobě, čili zůstat jen OSVČ.Pokud jste zaměstnanec a na vedlejšku máte OSVČ, nemusíte platit zálohy na SP a ZP z tohoto titulu, jelikož je za Vás odvádí zaměstnavatel z HPP.

  • 3. 9. 2008 15:41

   L (neregistrovaný) 212.47.19.---

   Re: zaměstnanec x živnostník
   Tak to je ideální stav, z hlediska času OSVČ na vedlejšku by právě možné bylo. Děkuji za odpověď.. ale jak je to s vedením účetnictví příp. evidence pokud zůstanu zaměstnancem na HPP a OSVČ vedlejší? A náklady spojené se založením živnosti případně nákup nějakého materiálu, zařízení na přípravu, úpravu prostor můžu nebo nemůžu uplatnit zpětně?

  • 4. 9. 2008 7:49

   Lv (neregistrovaný) 90.176.233.---

   Re: zaměstnanec x živnostník
   Máte stejné povinnosti jako když budete jen OSVČ - vedete DE, nebo účto - platí pro Vás stejná pravidla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).