Hlavní navigace

Nemoc a problém se zaměstnáním

 • (neregistrovaný) 193.86.2.---

  4. 9. 2008 9:37

  Potřeboval bych poradit. Taťka je v neschopnosti od 7/5/08, prodělal operaci a během září mu bude neschopnost ukončena.
  Lékař, který ho operoval mu řekl, že musí být opatrný a nesmí v žádném případě zvedat víc jak 20 kg. Otec je zaměstnaný v soukromé firmě - popis práce se těžko upřesňuje - svařeč, zámečník - výroba klimatizací apod. Nazval bych to práce všeho druhu a také o to jde. Pokud přivezou plechy musí je složit, pak stříhat apod. Některé práce je schopen vykonávat, ale např skládat plechy, které jsou těžké nemůže.
  Otec zavolal zaměstnavateli(majiteli) a vysvětlil mu problém, dostalo se mu však následující odpovědi: to jste mi na h....., já vás nepotřebuju, nejlépe bude když podepíšete dohodu k 15/9 a odejdete. Abych to upřesnil tak otec má rok do důchodu a ve firmě pracuje asi 17 let. Rád bych to pomohl taťkovi vyřešit, ale nevím jak na to. Prosím poraďte jak dál postupovat.
  Díky a hezký den

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2008 11:30

   Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

   Re: nemoc a problém se zaměstnáním
   V první řadě musí mít Váš otec lékařský posudek (vydaný zařízením závodní preventivní péče), který praví, že "pozbyl dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci".
   Poté je zaměstnavatel povinnen ho převést na jinou práci, kterou vykonávat může. Bohužel je to však i jeden ze zákonných důvodů k výpovědi, dle par. 52 odst. e) zákoníku práce. Pokud by tuto výpověď dostal, platí výpovědní doba 2 měsíce (která běží od 1. dne měsíce následujícího potom, v němž byla výpověď dána, tj. dají mu výpověď v září, lhůta začne běžet 1. října a PP skončí 31.11), avšak bez nároku na odstupné.
   Taky je důležité, jestli má přesně popsanou náplň práce, v které je skládání těch plechů uvedeno.
   Ideální je se prostě dohodnout, že ty plechy skládat nebude (dostane třeba nižší mzdu) a zaměstnavatel ho nechá dopracovat se k tomu důchodu. Jestli ale zaměstnavatel nebude chtít vyhovět a propustí ho, nic s tím bohužel nenaděláte.

  • 5. 9. 2008 9:50

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: nemoc a problém se zaměstnáním
   ***
   Rozhodně pro tatínka ale není výhodné, aby přistupoval na dohodu o skončení pracovního poměru. Kdyby to mělo dopadnout tak, že by žádal o předčasný starobní důchod, kvůli jeho krácení je dobré, aby pracovní poměr trval co nejdéle.

  • 5. 9. 2008 11:04

   Jarda (neregistrovaný) 193.86.2.---

   Re: nemoc a problém se zaměstnáním
   Děkuji. Samozřejmě, že se bude snažit vydržet v zaměstnání co nejdéle. Očekává však, že ho zaměstnavatel bude dusit a tak možná bude lepší odejít a neničit si nervy.
   Ještě jednou díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).