Re: Příspěvek zaměstnavatele na životní
1). Pokud bude zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na ŽP nebo PP, pak je tento příspěvek u zaměstnavatele daňovým nákladem a to v jakékoliv výši. Poskytování těchto příspěvků musí být stanoveno v kolektivní smlouvě nebo ve vnitropodnikové směrnici.
U zaměstnance je poskytnutí takového příspěvku osvobozeno od daně z příjmů a to do výše 24000,00 Kč za kal. rok. Příspěvek nad 24000,00 Kč je pak u zaměstnance předmětem daně z příjmů a odvodu SP a ZP.
2). Zdravotní prohlídky budou jistě souviset s výkonem povolání a zařazením do pracovní kategorie.
Zaměstnavatel má za povinnost se zařazením do příslušné kategorizace seznámit zaměstnance včetně rozsahu a četnosti zdravotních prohlídek, které musí zaměstnanec absolvovat u lékaře závodní preventivní péče. Náklady na tyto prohlídky ze zákona o ochraně veřejného zdraví hradí zaměstnavatel. Kategorizace prací se provádí na základě zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví § 37, resp. podle vyhlášky č. 432/2003 Sb.
Vstupní lékařskou prohlídku, jež má být zaměřena na konkrétní výkon práce na konkrétním pracovišti (zaměstnavatel musí poskytnout lékaři konkrétní informaci o tom na jakou práci a jaké pracoviště je zaměstnanec přijímán), by měl podle Směrnice č. 49/1967 Věstníku MZd absolvovat každý budoucí zaměstnanec před uzavřením pracovní smlouvy nebo zaměstnanec měnící práci u téže firmy.
Re: Příspěvek zaměstnavatele na životní
Životní pojištění je daňový výdej jen do výše 24000,- Kč.
Re: Příspěvek zaměstnavatele na životní
Najdete v § 24 odst. 2 písm. j) bod 5). Co si uvedete v kolektivní smlouvě nebo směrnice a není to uvedeno v § 25, je daňovým nákladem (výdajem) pro zaměstnavatele. Dále musíte ale posuzovat, zda je tento benefit u zaměstnance zdanitelným příjmem či nikoliv. A ŽP je u zaměstnance osvobozeno do 24000,00 Kč.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
Velký manuál k paušální dani OSVČ pro rok 2026
Výpočet důchodu se v roce 2026 změní
4. 9. 2008 12:00
Prosím jak se bude počítat mzda, pokud bude zaměstnavatel přispívat na ŽP zaměstnance, od letošního roku je to snad zvýhodněno pro zaměstnavatele.
A ještě jeden dotaz, na zdravotní prohlídku musí zaměstnanci chodit opakovaně, ne jen před nástupem?
Děkuji