Hlavní navigace

Tzi se souhlasem majitele-konec nájmu

  • (neregistrovaný) 81.19.3.---

    4. 9. 2008 12:11

    Dobrý den,
    má mprosbu:
    Tzí budovy v nájmu se souhlasem majitele, žádná úleva na nájemném - jedná se zřízení sprch a záchodů. Už teď ví majitel, že za cca 4 roky už bude mít svoje vlastní prostory, ale nyní potřebuje právě sociální zařízení atd. vybudovat.
    Tzí je na 30 let. Pronajímatel neodkoupí po ukončení nájemní smlouvy. Po 4 letech se odstěhujeme do svých vlastních prostor, co udělám s Tzí v majetku firmy? Musím ho asi vyřadit a bude se jednat o nedaňový náklad?
    Děkuji moc

    Blanka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2008 12:50

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      myslíte, že je to par. 25odst. 1 o? V našem případě by se to asi bezúplatně převedlo na majitele.
      A nebo , kdyby se to prodalo za ca 10000,- šla by zůstatková cena jako daňový náklad,
      neplatí tam zase dańově jen do výše prodeje? a už zase nevím, který je to paragraf.

    • 4. 9. 2008 12:59

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      Nevím, zda je i souhlas vlastníka s odpisováním TZ nájemcem.
      Předpokládejme, že ano a že vy budete TZ odepisovat.
      Postup u nájemce:
      Zůstatková cena technického zhodnocení provedeného na najatém majetku, které nájemce odpisoval, je u nájemce v době ukončení nájmu daňovým výdajem pouze do výše náhrady, jak stanoví § 24 odst. 2 písm. t) zákona. Jestliže pronajímatel nájemci zůstatkovou cenu technického zhodnocení neuhradil, nemůže nájemce tuto zůstatkovou cenu zahrnout do daňových výdajů.

      Postup u pronajímatele:
      V daném případě pronajímatel do zdanitelných příjmů zahrne nepeněžní plnění, které ocení podle § 23 odst. 6 zákona, tj. zůstatkovou cenou, kterou by měl majetek při rovnoměrném odpisování [§ 31 odst. 1 písm. a) zákona], nebo znaleckým posudkem.

      DPH:
      Pokud je nájemcem, který provedl technické zhodnocení, požadována od pronajímatele úhrada tohoto technického zhodnocení, mělo by se jednat o poskytnutí služby podle § 14 odst. 1 zákona o DPH, která podléhá základní sazbě daně 19 %. Základem daně by měla být částka placená pronajímatelem nájemci za technické zhodnocení uskutečněné nájemcem. Pokud tato úhrada požadována není, bude ZD stanoven dle § 36 odst. 6 písm. b).

    • 4. 9. 2008 13:07

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      děkuji moc, je souhlas vlastníka z technickým zhodnocením
      Blanka

    • 4. 9. 2008 13:17

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      >>>Dobrý den,
      >>>má mprosbu:
      >>>Tzí budovy v nájmu se souhlasem majitele, žádná úleva
      >>>na nájemném - jedná se zřízení sprch a záchodů. Už
      >>>teď
      >>>ví majitel, že za cca 4 roky už bude mít svoje
      >>>vlastní

      >>Nevím, zda je i souhlas vlastníka s odpisováním TZ
      >>nájemcem.
      >>Předpokládejme, že ano a že vy budete TZ odepisovat.
      >>Postup u nájemce:
      >>Zůstatková cena technického zhodnocení provedeného na
      >>najatém majetku, které nájemce odpisoval, je u
      >>nájemce
      >>v době ukončení nájmu daňovým výdajem pouze do výše
      >>náhrady, jak stanoví § 24 odst. 2 písm. t) zákona.
      >>Jestliže pronajímatel nájemci zůstatkovou cenu
      >>technického
      >>zhodnocení neuhradil, nemůže nájemce tuto zůstatkovou
      >>cenu zahrnout do daňových výdajů.
      >>
      >>Postup u pronajímatele:
      >>V daném případě pronajímatel do zdanitelných příjmů
      >>zahrne nepeněžní plnění, které ocení podle § 23
      >>odst. 6
      >>zákona, tj. zůstatkovou cenou, kterou by měl majetek
      >>při rovnoměrném odpisování [§ 31 odst. 1 písm. a)
      >>zákona], nebo znaleckým posudkem.
      >>
      >>DPH:
      >>Pokud je nájemcem, který provedl technické
      >>zhodnocení,
      >>požadována od pronajímatele úhrada tohoto technického
      >>zhodnocení, mělo by se jednat o poskytnutí služby
      >>podle § 14 odst. 1 zákona o DPH, která podléhá
      >>základní
      >>sazbě daně 19 %. Základem daně by měla být částka
      >>placená pronajímatelem nájemci za technické
      >>zhodnocení
      >>uskutečněné nájemcem. Pokud tato úhrada požadována
      >>není,
      >>bude ZD stanoven dle § 36 odst. 6 písm. b).
      >
      >
      >
      >Blanka
      Aby jste mohli odepisovat, nestačí pouze souhlas s TZ. Musí být i souhlas s odepisováním, vlastník uvede odpisovou skupinu, ve které je nemovitost zařazena, souhlas s tím, že nájemce může odepisovat a že on nebude TZ odepisovat.

    • 4. 9. 2008 14:04

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      Děkuji moc, teprve se to všechno chystá:))

      Moc mi to pomohlo, byla to jako vždy rychlovka, a hned teď odpovědět.

    • 5. 9. 2008 7:29

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      Dobrý den, ještě jednou moc děkuji za vysvětlení. Moc mě z počátku nezajímal pronajímatel, ale teď vidím, že je to také moc zajímavé, na nepeněžní plnění jsem úplně zapomněla.

      Zeptala bych se v této souvislosti ještě na jednu v ěc, v případě, že nakoupíme nějaké prefabrikované buňky -- kovové - kde by bylo právě tohle sociální zařízení - zařazeno do třetí odpisové skupiny, instalace a zabudování by se zahrnovalo k této 3. odpisové skupině a odepisovalo společně? Může to stát třeba i 60 tisíc. Tyto buňky by se pak daly převézt na jiné místo po čtyřech letech.

      Blanka

    • 5. 9. 2008 9:11

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      Ano, odepisovalo by se společně. Asi budete potřebovat souhlas vlastníka s instalací buněk (jde o jeho pozemek), ale odepisovat můžete bez jeho souhlasu (jste vlastníky).

    • 5. 9. 2008 9:26

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: tzi se souhlasem majitele-konec nájm
      Děkuji moc. Souhlas si zajistíme, přiznám se, že o tohle bych souhlas nežádala. Díky za upozornění.
      Blanka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).